• USD 9,2973
  • EURO 10,7730
  • ALTIN 0.00
GERİ
ULUSLARARASI TİCARETE NAVLUN ENGELİ
12.08.2021  16:52ULUSLARARASI TİCARETE NAVLUN ENGELİ


        2020 yılının başlarında etkisi görülmeye başlayıp, aşısının bulunmasına ve uygulanmaya başlamasına rağmen 2021 yılında da olumsuz etkisi hissedilir derecece azalmayan pandemi dönemi, yüzyıllarda hatta on yüzyıllarda görülmeyecek tecrübelerin yaşanmasına sebeb oldu. Öncelikle tedarik zincirlerinde kopmalar yaşandı. Ardından arz sıkıntısı ertelenen taleplerin karşılanamamasına neden oldu. İstihdamı düşürmemek ve çarkları döndürmeye yönelik olarak, daha önce planlanan veya yeni planlanma ihtiyacı duyulan dev projelerin hayata geçirilmesi bir çok alanda olduğu gibi demir çelik alanında da talebin hızlanmasına sebeb oldu. Yük gemileri ve konteyner alanında yeni üretimin sınırlı kalması hızlanan talebe cevap verememiştir. Yine küresel ısınma sebebiyle mevsimlerde meydana gelen değişiklikler bazı ülkelerde aşırı yağışa sebeb olurken, bazı ülkelerde ise kuraklığa sebeb olmuştur. Bu da daha fazla hububatın ülke değiştirmesini zorunlu kılmış ve ilave gemi ihtiyacı doğmuştur.      
 
      Dolayısıyle uluslararası kuru yük gemi navlunlarını gösteren Baltık Dry Endeks`i 2,5- 3 kat artarak bugünlerde 3.300 seviyelerine geldi. Konteyner kiralama bedelleri yaklaşık 5 kat arttı. Son 15-20 gündür daha da yükselen fiyatlar uluslararası ticarete katlanılamayacak ilave maliyet getirdi. Örneğin geçen hafta başında Türkiye-Asya taşımaları için 65 usd olan büyük gemi navlununun bugün 80-85 usd`ye ulaştığı bildirilmiştir. Yine diğer bir örnekte Türkiye için hurda tedarik üssü konumlarından biri olan Hollanda`da toplanan hurda, Türkiye`ye teslim hurda fiyatlarının düşmesi ve ilave olarak navlun fiyatlarındaki artış sebebiyle Lüksemburg`a satılabilmiştir. Satıcılar artık kısa destinasyonları tercih etmek zorunda kalmışlardır. Asyada fiyatlar yükselmez ise yakın zamanda ülkemiz Rus kütüğü saldırısına maruz kalabilir.

      Ülkemiz için demir çelik pazarlarımızdan olan Asya ülkelerine satış mevcut şartlarda mümkün gözükmemektedir. Bu durum ise hammadde ve mamul fiyatlarını baskılamaktadır. Fiyatların yeni bir denge noktası bulması 1-2 ay alabilir. Özellikle hububat taşımalarının etkisinin ortadan kalkması gerekmektedir. AYATA DEMİR ÇELİK A Ş
Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
45,486 Kişi

Toplam Talep
5,627 Adet

Toplam Tonaj
295462 Ton