• USD 16,9928
  • EURO 17,5614
  • ALTIN 0.00
GERİ
Ukrayna savaşı ısırıklarının etkisiyle çelik malzeme fiyatları yükseldi
20.05.2022  10:10
Mart ayında fabrikasyon yapısal çelik ve inşaat demiri roketlerinin maliyeti

Çelik yapı ürünleri fiyatları, Ukrayna`daki savaşın etkisi ve devam eden enerji fiyatlarındaki dalgalanma nedeniyle Mart ayında yükseldi.

Binanın güncellenen Eğilimler ve Fiyatlar Veri Panosu, Ulusal İstatistik Ofisi`nin beton takviyeli çelik çubuklar için fiyat endekslerinin Mart ayında Şubat ayına göre %31,6 arttığını gösteriyor. Fabrikasyon yapı çeliği de Mart ayında aylık bazda %19,2 artışla yükseldi.

Arcadis`in stratejik araştırma ve içgörü başkanı Simon Rawlinson, artışların "büyük ölçüde Ukrayna savaşı ve ardından enerji piyasalarında yaşanan bozulma ile açıklandığını" söyledi.


Ukrayna`daki savaş, ağır Rus bombardımanı altındaki Mariupol gibi yerlerde çelik üretimini vurdu.

"Ayrıca, Rus ve Ukraynalı hammadde ve yarı mamul pazarlarına erişimin kaybı, üreticileri uzun vadeli istikrarlı tedarik zincirlerine ve fiyat anlaşmalarına erişimden mahrum bırakacaktır.

“Çok yüksek fiyatlar konusunun ötesinde, sektör için diğer bir konu da yüklenicilerin malzeme tedarik zinciri yoluyla erişebilecekleri fiyat kesinliğinin olmaması ve bu hem müşteriler hem de yükleniciler için riski artırıyor.”

building.co.uk
Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
52,763 Kişi

Toplam Talep
6,957 Adet

Toplam Tonaj
357166 Ton