• USD 8,3141
  • EURO 10,1060
  • ALTIN 0.00
GERİ
TMB konut satışları için düşük faizli kredi ve alternatif finansman modeli önerdi
20.04.2021  13:00Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Nisan ayına ilişkin hazırladığı İnşaat Sektörü Analizi Raporu`nu yayımladı
Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), konut satışlarına yönelik düşük faizli kredi kampanyaları ile alternatif gayrimenkul finansman modellerinin hayata geçirilmesi önerisinde bulundu.

TMB`den yapılan açıklamaya göre, birliğin Nisan ayına ilişkin hazırladığı İnşaat Sektörü Analizi Raporu yayımlandı.

İnşaat sektöründeki girdi maliyetlerinin arttığına işaret edilen raporda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İnşaat Maliyet Endeksi`nin yıllık bazda Ocak`ta yüzde 27,8 ve Şubat`ta da yüzde 27,6 arttığı anımsatıldı. Raporda, inşaat sektöründe piyasa şartlarındaki hızlı değişim, kurdaki dalgalanma, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ciddi finansal ve operasyonel sorunlar yaşandığı aktarıldı.

Geçen yıl konut fiyatlarında başlayan artışın, inşaat maliyetlerinde izlenen yükseliş paralelinde devam ettiği ifade edilen raporda, konut satışlarında bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22,9 düşüş görüldüğü kaydedildi.

Bu çerçevede özellikle ilk el konut satışlarına yönelik düşük faizli kredi kampanyalarının hayata geçirilmesinin sektörün desteklenmesi için önemli olduğu belirtilen raporda, "Daha uzun soluklu olarak ise konut segmentindeki canlanmanın pek çok sektörde canlandırıcı etkisi dikkate alınarak alternatif gayrimenkul finansman modelleri geliştirilmesi ve özellikle dar gelirliler için konut hesabı uygulamasının etkin hale getirilmesi önerilmektedir." ifadesi kullanıldı.

KAYNAK:https://www.bloomberght.com/tmb-konut-satislari-icin-dusuk-faizli-kredi-ve-alternatif-finansman-modeli-onerdi-2278696
Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
42,059 Kişi

Toplam Talep
4,613 Adet

Toplam Tonaj
250254 Ton