• USD 13,4463
  • EURO 15,2394
  • ALTIN 0.00
GERİ
Ticari levha tedarikçileri fiyatları yükseltmeye hazır görünüyor
12.01.2022  11:04Kallanish`e göre, tüccar levha satışları geçen ay arasında çok az ve çok azdı, ancak piyasa katılımcıları hem fiyatlar hem de satılan hacimler için dibe ulaşıldığını tahmin ediyorlar.

BDT arzı, Ukraynalı tedarikçinin yeterli miktarda kok tedariki ile ilgili süregelen zorlukları ve bunun demir üretimi üzerindeki etkisi nedeniyle yalnızca iki Rus fabrikasından temin edilebilir. Bir piyasa katılımcısına göre, üretici sadece ticari pik demir üretimini azaltmakla kalmadı, aynı zamanda değirmenin satın alma niyetiyle pazarda talep ettiği ölçüde levha üretimine de zarar verdi. Üreticinin levha almayı başarıp başaramadığını teyit etmek mümkün değildi, ancak başka bir katılımcı olası bir alternatif olarak BDT`DEN daha düşük Brezilya levha fiyatlarına dikkat çekti.

Nitekim, Brezilyalı tedarikçiler, ABD`ye yıl sonu civarında bazı hacimleri 610 $ / t cfr (570-575 $ / t fob) civarında sattıktan sonra geçen hafta tekliflerini 600 $ / ton fob seviyelerinin üzerine çıkardılar. Artış, daha önceki göstergelerin daha düşük olmasına rağmen, geçen yılın sonlarında 580-590 $ / t fob civarında olmasına rağmen, BDT gösterge niteliğindeki 600-610 $ / t fob Karadeniz teklifleriyle uyumludur.

Tüm tedarikçilerin Şubat ayı üretiminin dışında, muhtemelen birkaç istisna dışında satıldığı anlaşılıyor ve Çin`den yenilenen satın alma ilgisi somut bir umutla görülüyor. "Çin şu anda 620-625 $ / t cfr ödemeye hazır, ancak bu seviyenin Ay Yeni Yılı tatillerinden sonra artmasını bekliyoruz. Tatilden önce yükselmeyecekse, en azından düz kalması muhtemel görünüyor "diyor bir döşeme üreticisi. Çin`in toparlanmasının, ilk çeyrekte Doğu yarımküre`deki yassı çelik piyasası için ana destekleyici faktörlerden biri olduğuna dikkat çekiyor.

Güneydoğu Asya talebi de bu seviyede işaretlendi ve bu yıl zaten 625 $ / t cfr seviyesinde bir satış yapıldı. Navlun oranları yumuşadı ve Rus ihracat vergisi terk edildi ve çok daha düşük bir oranla değiştirildi, daha yüksek elektrik ve gaz fiyatları ise üreticilere üretim maliyeti indirimlerine bakmaları için baskı yapıyor. Başka bir kaynak, bunun, levha fiyatlarının dibe vurmuş olabileceği ve mevcut seviyelerde istikrar kazanma ve daha da yükselme şansının yüksek olabileceği anlamına geldiğini açıklıyor. Bu satışların, üreticilerin üretim maliyetleriyle benzer sorunlarla karşılaştıkları ve doğru fiyatlarla tüccar levhası aramaya hazır oldukları Avrupa`da da beklendiğini de sözlerine ekledi.

kallanish.com
Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
48,653 Kişi

Toplam Talep
6,189 Adet

Toplam Tonaj
316699 Ton