• USD 0
  • EURO 0
  • ALTIN 295.97
GERİ
Son Dakika: Tapu Harcı Gerçek Değer Beyanı Ve Tapuda Ekspertiz Zorunluğu Kanunu İptal Edildi!
22.11.2019  10:00Ev almak ve evini satmak isteyen kişileri yakından ilgilendiren tapuda gerçek değer beyanı ve konut satışında ekspertiz zorunluluğu hakkındaki kanun değişikliği iptal edildi! Tapu harcı düzenlemesi kanun teklifi metninden çıkarıldı. Detaylar haberimizde... 

Gayrimenkul alım satımlarında vatandaşın beyanı yerine tapu satışı için ekspertiz tarafından belirlenen gerçek değer beyanı hakkında yapılacak kanun değişikliği iptal edildi.  

Yüksek Tapu Harcı ve Emlak Vergisi Düzenlemesi İptal Edildi!  

Oluşan yoğun tepki üzerine hem iktidar hem de muhalefet partilerinin vermiş olduğu oylar ile söz konusu yasal düzenleme kanun teklifi içerisinden çıkarıldı.  

TBMM Genel Kurulu oturumunda yapılan görüşmelerde tapu harcı için değişiklik öngören 30 ve 31. maddeler kanun teklifi metninden çıkarıldı.  

Konu hakkında meclis oturumunda açıklama yapan CHP`li Akif Hamzaçebi AKP milletvekillerine, “Herhalde bu maddeleri AKP`nin içindeki gizli CHP`liler koydu! Eğer bu maddeleri yasalaştırırsanız daha önceki siyasi partilerin yaşadığı gibi siz de ilk seçimde baraj altında kalırsınız” diyerek maddenin iptalini istemişti.  

Vatandaş 10 Kat Daha Fazla Tapu Harcı Ödeyecekti!  

Ne yazık ki pek çok kişi satın aldığı evin gerçek değeri yerine tapuda rayiç bedeli üzerinden satış yapmayı tercih ettiği için devletin bu alanda büyük bir vergi kaybı bulunuyor.  

Aslında söz konusu yasal düzenleme devletin bu vergi kaybını önlemek için devreye alınmıştı. Ancak toplumdan büyük tepki çekmesinin yanı sıra ilk önce bazı il ve ilçelerde uygulanması, ülke geneline 4-5 senede yayılacağı gibi maddeler nedeni ile tepki çekmişti.  

Çünkü söz konusu yasal uygulama ile bazı ilçelerde yaşayan vatandaşlar gerçek değer üzerinden satış yaptığı için yüksek tapu harcı öderken bazı ilçelerde yaşayan vatandaşlar ise rayiç bedel üzerinden satış yaparak düşük tapu harcı ödemeye devam edecek bu da haksızlık oluşmasına neden olacaktı. Kaynak: Emlak365
Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.
@çelikoğluinşaat   22.11.2019 - 15:58
Sıra otopark kanununda kesinlikle değişmesi gerekiyor
Yanıtla
   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.
 
 
@ersoyinsaat   22.11.2019 - 12:47
İnşaallah otopark kanunuda iptal olur. Çünkü öngörülen kanunla otopark kanununu eski parsellerde uygulamak mümkün olmamaktadır. Yeni oluşacak parsellerde buna göre düzenleme yapılırsa olur
Yanıtla
   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.
 
 
@daşcı   22.11.2019 - 12:37
Güzel olmuş vatandaş adına keşke otopark yasası da kalksa
Yanıtla
   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.
 
 
@hkmmlxtr   22.11.2019 - 12:32
Milletin 2023 te hakedene hakkını vereceğinden şüphemiz yoktur.vergi koyma vergiyi arttırma ceza yazma acizlik belirtisidir.Sorunu çözemezseniz çözümünüz başka sorunlara neden olur.Milletin terazisi hata yapmaz....
Yanıtla
   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.
 
 Toplam Kullanıcı Sayısı
32,108 Kişi

Toplam Talep
1,404 Adet

Toplam Tonaj
66914 Ton