• USD 16,9928
  • EURO 17,5614
  • ALTIN 0.00
GERİ
Rusya`nın hurda üzerindeki kütük baskısı abartıldı
20.05.2022  10:05
Düşük fiyatlı Rus çelik kütük ihracatı, özellikle Türkiye`de, demirli hurda ve çelik inşaat demiri fiyatları üzerinde devam eden aşağı yönlü baskıya büyük ölçüde katkıda bulunuyor, ancak bu baskının tam kapsamı oldukça sınırlı görünüyor.

Rus askeri güçlerinin Ukrayna`ya girmesinden dört hafta sonra, Mart ayının dördüncü haftasında, Rus kütüğünün Türk kütük fiyatlarından nispeten daha düşük fiyatlarla ihracata teklif edildiği duyuldu. Sadece bazı Rus tedarikçilerin denizaşırı müşterileri, yaptırım riski veya bankaların ticareti finanse etmek istememesi nedeniyle iş yapmaya istekli.

Türkiye`ye giden ortalama bir Rus kütük kargosunun hacmi yaklaşık 9.000 tondur. Rus tedarikçilerin agresif fiyatlarla teklif vermeye başlamasından bu yana geçen altı ila yedi hafta içinde Türkiye`ye veya Mısır gibi çevresindeki rakiplerinden herhangi birine 25`ten fazla Rus kütük kargosu satılmadı.

Bu, her hafta Türkiye`ye beş Rus kütük kargosunun satıldığına dair piyasada dolaşan tahminlerden daha az işlem hacmi. Ve bu, Türk ithalatçılar tarafından daha geniş kütük piyasası seviyesinden önemli ölçüde daha düşük fiyatlarla 225.000 tondan fazla Rus kütük satın alınmadığı anlamına geliyor.

Bu hacim, son altı ila yedi hafta içinde aldıkları çok zayıf nihai ürün talebine rağmen üretimde herhangi bir kesinti görmeyen elektrik ark ocaklarındaki üretim oranlarını desteklemek için Türk çelik üreticilerinin ihtiyaç duyduğu hurda miktarını anlamlı bir şekilde değiştirmek için yeterli değil. .

Birçok Türk çelik üreticisinin Rus kütük alma iştahı da piyasanın düşündüğü kadar güçlü değil çünkü Rus kütüğünün kimyasal özellikleri AB tarafından ithal edilen inşaat demiri ve filmaşin kalitelerinin üretimine izin vermiyor. AB, Rusya`ya yaptırım uyguladığından beri Türkiye için daha da büyük bir inşaat demiri ve filmaşin müşterisi haline geldi.

Temelde, küresel hurda ve çelik fiyatları birkaç yüz bin ton Rus kütüğü tarafından aşağı itilmedi. Küresel çelik fiyatlarındaki önemli düşüşün ana itici gücü, diğer faktörlerin birleşimidir.

Rusya`nın Ukrayna`ya girmesinin ardından tüccarların küresel stok fazlası, son kullanıcı talebinin göreli zayıflığı ile örtüşmedi. Bu, Çin`deki Covid-19 karantinalarının daha geniş etkisiyle ve doların güçlenmesiyle birleştiğinde bir miktar talep yıkımına yol açarak, tüm l alanında satın alma iştahını azalttı.

Zayıf küresel makro-ekonomik durumun yanı sıra bugün Türkiye hurda piyasası üzerindeki ana aşağı yönlü baskı, piyasanın tepesinde çok fazla malzeme toplandıktan sonra derin deniz hurda ihracatçılarının elindeki yüksek stok seviyeleri ve ardından Türk hurdasındaki düşüştür. satın alma etkinliği.

argusmedia.com
Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
52,767 Kişi

Toplam Talep
6,957 Adet

Toplam Tonaj
357166 Ton