• USD 9,2973
  • EURO 10,7730
  • ALTIN 0.00
GERİ
Müteahhit eylemi çimento ihracatına kısıtlama getirdi
06.09.2021  10:21Müteahhitlerin iş bırakma kararını açıklamalarından iki gün sonra, çimento ihracatına kısıtlama getirildi.

Müteahhitlerin bir süredir çimento fiyatlarında fahiş artışlar olduğu gerekçesiyle iş bırakma kararını açıklamalarından iki gün sonra, çimento ihracatına kısıtlama getirildi. Ticaret Bakanlığı, İhracatı Kayda Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ kapsamına, çimento ve klinkeri dahil etti.

Konut ağırlıklı yapı müteahhitlerinin örgütlü olduğu İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON), 9 Eylül`de çimento fiyatlarındaki artışı protesto etmek amacıyla 15 gün süreyle iş durdurma kararı almıştı. Konfederasyona üye federasyonların temsilcilerinin katılımıyla Ankara`da Perşembe günü basın toplantısı düzenlenmiş ve İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu çimento fiyatlarındaki artışın ekonomik gerekçesi olmadığını artışların yüzde 200`leri bulduğunu söylemişti. Bu toplantıda Müteahhitler, 15 gün süreyle yeni sipariş vermeme ve üretimi durdurma kararı almışlardı.

Gübre ihracatı da kısıtlandı

Öte yandan normal şartlarda büyük gübre hammaddesi ve gübre ithalatçısı olan Türkiye’de gübre ihracatına da kısıtlama getirildi.

Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
45,487 Kişi

Toplam Talep
5,627 Adet

Toplam Tonaj
295462 Ton