• USD 9,2973
  • EURO 10,7730
  • ALTIN 0.00
GERİ
Metaller güç savaşı veriyor
10.08.2021  09:23Son yılların en yüksek seviyesini çıkan l fiyatlarındaki ralli sakinleşti. Ancak uzmanlara göre talep ve arz dengesindeki değişiminden destek bulan bazı temel ller yılın ikinci yarısında yükselişini sürdürecek. Çinli Antaike, en hızlı artışı ‘yılbaşından bu yana yüzde 71 yükselen kalayın göstereceğini tahmin ediyor.

Küresel ekonomik toparlanma ve yenilenebilir enerji yatırımlarındaki artışla birlikte son 1 yılda l fiyatlarındaki hızlı bir artış yaşandı. Londra Metal Borsası Endeksi son bir yılda yüzde 45, yılbaşından bu yana ise yüzde 25 yükseldi. Yılın ikinci yarısında bazı llerin fiyatlarının güçlenmeye devam etmesi beklenirken, en iyi performansı kalay ve alüminyumun göstereceği tahmin ediliyor.

LME’de l fiyatları, pandemide dibe vuran talebin toparlanmaya başlaması, parasal gevşeme, spekülatif alımlar, en büyük tüketici Çin’de maliyetlerin artması gibi faktörlerle 2021`de son yılların en yüksek seviyesine çıktı. Son haftalarda ise merkez bankalarının politikalarını sıkılaştırmayı gündemlerine alması ve talepteki toparlanmanın yavaşlaması ile ralli sakinleşti. Özellikle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) varlık alımlarını azaltmaya başlama olasılığı emtia fiyatlarını baskılamaya devam edebilir. Ancak uzmanlara göre talep ve arz dengesinin talepten yana değiştiği bazı temel ller yükselişini sürdürecek.

Çin’de devlet kontrolündeki araştırma şirketi Antaike, güçlü talep ve kısıtlı arz nedeniyle kalay ve alüminyum fiyatlarının 2021`in ikinci yarısında llerin geri kalanından daha hızlı artacağını öngördü. Kıdemli analist Xia Cong, bir web seminerinde, "Kalay ve alüminyum diğer llerden çok daha güçlü hareket ediyor. Ardından nikel ve kurşun geliyor" dedi.

Son 1 yılda LME Endeksi yüzde 45, yılbaşından bu yara yüzde 25 artarken, kalayda son 12 ayda fiyat artışı yüzde 94, ocaktan bu yana yüzde 71 oldu. Fiyatlar bugüne kadar ilk kez 34 bin doların üzerine taşındı. Akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ve tablet gibi elektronik eşya talebindeki artışın yanı sıra Delta varyantının Asya ve Afrika’da lojistik sorunlar yaratması fiyatları yükseltiyor. Antaike, Ocak-temmuz döneminde 27.393 dolar/ton olan ortalama fiyatın yılın ikinci yarısında 28 bin 500 dolar olabileceği tahmininde bulunuyor.

Alüminyumun ise ortalama 2.295 dolar/ton seviyesinden 2.550 dolara çıkabileceği belirtiliyor. Güçlü alüminyum tüketimi, başlıca üretici Çin`deki elektrik kesintileri ve sellerden zarar gören arzı aşınca fiyatlarda artış beklentisi artıyor. Bu yıl küresel alüminyum tüketiminin iklim değişikliği yatırımı sayesinde yüzde 8 arttığı görülüyor. Alüminyum vadeli işlemleri, Çin`in kirliliği azaltmak ve yeşil hedeflere ulaşmak için üretimi baskılamasının da etkisiyle Haziran 2011`den bu yana en yüksek seviye olan ton başına 2.600 $ civarında işlem görüyor. LME’de fiyatlar yılbaşından bu yana yüzde 30, son bir yılda yüzde 45 yükselmiş durumda.

Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
45,484 Kişi

Toplam Talep
5,627 Adet

Toplam Tonaj
295462 Ton