• USD 16,9928
  • EURO 17,5614
  • ALTIN 0.00
GERİ
İtalyan levha piyasası durgunluğa girdi
20.05.2022  09:57
Kallanish`e göre , İtalyan kalın levha piyasası, Mart ve Nisan aylarında benzeri görülmemiş artışların ardından fiyatların birkaç hafta önce düşmeye başlamasının ardından  durgunluğa girdi .

Durgunluk, tüm yassı ürünler için uluslararası düşen fiyat dalgasından, belirsizlikten ve Asya ülkelerinden gelen rekabetçi ithalat tekliflerinden kaynaklanmaktadır. Bu, İtalya`da görünen talebin tamamen ortadan kalkmasına ve tüm değer zincirinin donmasına neden oldu. Hem üreticiler hem de distribütörler, piyasada bir miktar korku ve karamsarlık yayan neredeyse tamamen talep eksikliğinden yakınıyorlar.

Yerli oyunculardan yaklaşık on gün önce temel kalite S275 için uygulanabilir en son fiyat 1.600-1.650€/ton (1.683-1.735$) fabrika çıkışıydı ve Asya menşeli ithalat anlaşmaları ortalama 1.400€/ton cfr İtalya`dan yapıldı. . Mart ve Nisan ayının sonuna doğru, yerel S275 aralığının en yüksek noktası fabrika teslimi 2.000€/ton kadar yüksekti.

Bugün, neredeyse hiç satış olmadığı için fiyatlar belirsizdir. Üreticiler soğukkanlılığını koruyor ve Temmuz ayına kadar tam sipariş kitaplarından memnun olarak malzeme sunmuyor. Ancak piyasanın aşağı doğru düzeldiğini kabul ediyorlar.

Sektördeki kaynaklar, talep ve satış faaliyetinin Haziran ayında yeniden başlayacağını tahmin ediyor ve yerel fiyatların, S275 için 1.400-1.450€/ton aralığında bir yerde, ithalat değerleriyle uyumlu olmasını bekliyor.

Mevcut belirsizliğe rağmen, Avrupa`nın güçlü nihai kullanım talebi sayesinde levha fiyatlarında düşüş görülmüyor. Kaynaklar, mevcut durgunluğun, önümüzdeki haftalarda talebin yeniden başlamasına yardımcı olması gereken gerekli bir fiyat ayarlama dönemi olduğuna işaret ediyor.

Uzun slab tedarik süreleri ve iki üreticinin tesislerini boş bırakmasına neden olan kesintiler nedeniyle daha da kötüleşen yüksek enerji ve nakliye maliyetleri devam ediyor. 355 kalite slabın 355 üretimi için gereken tedarik güçlükleri nedeniyle arz sıkıntısı devam ediyor. Avrupa pazarında ayrıca tipik olarak Rusya ve Ukrayna`dan tedarik edilen yaklaşık 1,1 milyon ton levha da eksik.

Bazı kuzey Avrupalı ​​üreticilerin üçüncü çeyreğin sonuna kadar uzun teslim süreleri olduğu söyleniyor. Sipariş defterleri, Avrupa çapında altyapı ve rüzgar santrali projelerine tedarik ile dolduruluyor.

eurol.net
Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
52,762 Kişi

Toplam Talep
6,957 Adet

Toplam Tonaj
357166 Ton