• USD 9,2973
  • EURO 10,7730
  • ALTIN 0.00
GERİ
İnşaatta süper döngü beklentisi
10.08.2021  11:30
Salgının yaralarını sarmak üzere küresel düzeyde geniş altyapı paketleri gündemde ön sıralarda yer alırken, sektör temsilcileri süper döngü beklentisi içine girdi.

Devletlerin pandemi sonrası altyapı projelerine milyarca dolar yatırım yapma planı dolayısyla sektörün devleri, yapı malzemelerine olan talebi güçlendirecek dünya çapında bir inşaat “süper döngüsü” bekliyor.

Dünyanın en büyük çimento üreticilerinden biri olan Holcim’in Yönetim Kurulu Başkanı Jan Jenish, gelişmiş ülkelerin altyapı çalışmalarını modernleştirme üzerine yatırım yapmaya devam ettikçe global yapı endüstrisinde yıllar boyunca devam edebilecek bir patlama yaşanacağını öngördü.

Holcim “Teşvikler yavaş yavaş başlayacak. Önümüzdeki 4 veya 5 sene boyunca devam edecek. Yapı ve inşaat malzemeleri için bir süper döngüde olduğumuzu düşünüyorum’’ diye konuştu.

Meksika’lı şirket Cemex’in başkanı Fernando González, İsveçli rakibi olan Holcim’i destekleyerek, gelişmiş ekonomilerdeki bu teşviklerle çimentoya olan talebin güçleneceğini ifade etti.

González “Avrupa’nın Yeşil Mutabakatı ve Amerika’nın önerilen iş planı gibi ekstra mali teşvikler, 2022’nin yarısında ve daha sonrasında gerçekleşecek önemli bir çimento ağırlıklı altyapı harcamalarına yol açacaktır’’ ifadelerini kullandı.

Uzun süreli süper döngü

Yapı Ürünleri Derneği Ekonomi Direktörü Noble Francis, inşaat alanında, önemli piyasalarda “uzun süreli bir süper döngü” olacağı fikrine katıldığını belirtti.

Francis, otoyollar, tren yolları, su kaynakları, limanlar ve enerji kaynakları gibi büyük altyapı projelerinin yanı sıra, ekonomik büyümeyi hedeflemeleri üzerine, büyük şirketler tarafından sıfır karbon emisyonuna doğru uzun süreli bir yönelim olacağını işaret etti.

"ABD`nin altyapı paketi çimentoya talebi yüzde 20-30 artıracak"

Dünyanın en fazla tüketilen insan elinden çıkma materyali olan çimentoya olan bu talebi ve altyapıya olan harcamaları arttırmak üzere yapılan planlar arasında Amerikan Başkanı Joe Biden’ın 1 trilyon dolarlık altyapı paketi yer alıyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson gelecek beş sene için altyapı çalışmalarına 600 milyar sterlin ayırırken Brüksel, 800 milyar dolarlık Avrupa İyileşme Fonu’nu dağıtabileceği ulusal planları onaylamaya başladı.

Cemex’in finans direktörü Maher Al-Haffar, Biden’ın çimento ihracatını destekleyen altyapı projesinin kabul edilmesi durumunda Amerika’da çimentoya olan talebin yüzde 20 ile 30 oranında artış göstereceğini öngördü.

Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
45,487 Kişi

Toplam Talep
5,627 Adet

Toplam Tonaj
295462 Ton