• USD 9,2973
  • EURO 10,7730
  • ALTIN 0.00
GERİ
İnşaat sektörü açılan işlere sevinemiyor
09.08.2021  10:36Maliyet artışları ve salgındaki dördüncü dalga endişesi inşaatta başlayan canlanmanın ne kadar sürebileceğine dair belirsizlik yaratıyor.

İnşaat malzemesi sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan ‘Temmuz 2021 Sektör Raporu` açıklandı. İnşaat malzemeleri sanayisi üretiminin mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47.3 artış gösterdiğinin belirtildiği raporda şu tespitler yer aldı:

TALEP YAVAŞLIYOR

“Geçen yılın mayıs ayında salgının sert etkileri yaşanmış ve tam kapanma önlemleri ile sanayi üretimi büyük ölçüde durmuştu. 2021 yılı Mayıs ayında da kısmen kapatmalar olmasına karşın sanayi üretimi devam etti. Tüm bu koşullar içinde inşaat malzemeleri sanayisi üretiminde yüksek bir artış yaşandı.”

İnşaat sektöründe mevcut işlerin seviyesinin temmuz ayında bir önceki aya göre 8.2 puan birden yükseldiğinin belirtildiği İMSAD raporunda, “Temmuz ayı başından itibaren tam açılmaya geçilmesiyle birlikte inşaat sektöründeki işlerde de sıçrama gerçekleşti. Ayrıca temmuz ayı, inşaat sektöründe mevsimsellik ile mevcut işler seviyesinin önemli ölçüde artış gösterdiği bir ay oldu. Böylece mevcut işler seviyesinde uzun süredir yaşanan durağanlaşma da şimdilik ortadan kalktı. Ancak inşaat maliyetlerindeki artışlar, talep tarafında yaşanan durgunluk ve salgında olası dördüncü dalga nedeniyle yeni işlerdeki canlanmanın ne kadar sürebileceğinin belirsiz olduğu görüldü” ifadelerine yer verildi.

Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
45,486 Kişi

Toplam Talep
5,627 Adet

Toplam Tonaj
295462 Ton