ANA SAYFA  |  HAKKIMIZDA  |  HABERLER  |  NAKLİYE FİYATLARI  |  TEKNİK BİLGİLER  |  İLETİŞİM
Nakliye Dahil
Teklif Al
 
Haberler

Tasfiye Kararnamesi Olumsuz Sonuçlanan Kamu Müteahhitleri İflas Eşiğine Geldi!

11.09.2019

Fiyat farkı kararnamesi ile hayal kırıklığına uğrayan müteahhitler tasfiye kararnamesi için yapılan başvuruların da reddedilmesi ile büyük şok yaşadı. Pek çok müteahhit batma noktasına gelirken çözüm bulunmazsa çok sayıda iflas haberinin peş peşe gelebileceği belirtiliyor.

En Kocaeli sitesine açıklamalarda bulunan İnşaat Mühendisler Odası Başkanı Kahraman Bulut müteahhitlerin son dönemde yaşadığı sıkıntılara değindi.  

Fiyat Farkı Kararnamesi Çıkmadı!  

Pek çok kez bakanlar tarafından gündeme getirilen ve çıkarılacağı belirtilen tasfiye kararnamesi ne yazık ki çıkarılmamış ve müteahhitlerin büyük mağduriyet yaşamasına neden olmuştu.  

Bulut açıklamasında son bir yıldır ani olarak yükselişini sürdüren dolar kuru nedeni ile inşaat maliyetlerinde büyük artış yaşandığını belirterek işe başlarken maliyetleri uygun seviyede olan kamu müteahhitlerinin sonrasında yaşanan artışa bağlı olarak büyük zarar ettiklerine dikkat çekti.  

Tasfiye kararnamesi ile beraber çıkması beklenen fiyat farkı kararnamesinin çıkmadığını belirten Bulut çıkarılan tasfiye kararnamesinin de bugün uygulamada eksik ve yetersiz kaldığını söyledi.  

Bulut "Müteahhitlerin işi tasfiye etmesi için, iş yaptığı kuruma 18 mart 2019 tarihine kadar dilekçe ile başvuru yapmaları gerekiyordu. Kurumlarda bu başvurularla birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığından görüş istedi. Yaklaşık 6 aya varan görüş bekleme sürelerinin sonucunda onlarca müteahhidin beklediği görüşler OLUMSUZ olarak geldi. Maalesef Hazine ve Kocaeli ve tüm Türkiye`de hemen hemen tüm başvurular için tasfiyeyi uygun görmedi ve nihai kararı işi yaptıran kurumlara bıraktı" denilerek büyük mağduriyet yaşadıklarını söyledi.  

Kamu Müteahhitleri Büyük Zarar Etti  

Kamu müteahhitlerinin süreçte tasfiye hakkı ile şantiyede çalışmaları durdurduğunu ancak red kararı ile cezalı duruma düştüğünü belirten Bulut olumsuz görüşlerin gelmesi ile beraber yarım kalan işlerin tamamlanmasının mümkün olmadığını, işi tamamlamak isteyen müteahhitlerin de ödemeleri zamanında almadıkları için mağdur olduklarını iddia etti. Kaynak: Emlak365


   Paylaş

Geri Dön

 

GÜNCEL DEMİR ÇELİK SAN. VE TİC. A.Ş.

Üçevler mah.Tanay Cad.Karnur Şahinbey Apartmanı No:19/8 Nilüfer / Bursa

Telefon : 0224 502 55 45
Mobil : 0532 714 65 55


ANA SAYFA   |   HABERLER   |   NAKLİYE FİYATLARI   |   TEKNİK BİLGİLER   |   HESAP NUMARALARIMIZ   |   İLETİŞİM