ANA SAYFA  |  HAKKIMIZDA  |  HABERLER  |  NAKLİYE FİYATLARI  |  TEKNİK BİLGİLER  |  İLETİŞİM
Nakliye Dahil
Teklif Al
 
Haberler

Sahibinden Satılık Ve Kiralık Ev İlanları Yasaklanıyor, Artık Sadece Emlakçılar İlan Verebilecek!

11.07.2019

İnternette yer alan emlak siteleri üzerinden verilen sahibinden satılık ilanları yasaklanıyor. Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olmayan kişilerin internetten ilan vermeleri yasaklanacak!

Emlakçılar ve Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen ortak çalıştay sonucunda Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği üzerinde önemli değişikliklere gidilecek.

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi Olmayanlar Artık Satılık ve Kiralık Ev İlanı Veremeyecek!

Emlak sektörünü yakından ilgilendiren Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği hatırlanacağı üzere Ticaret Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2018 tarihinde yayımlanmıştı.

Ancak yayımlanan yönetmelik pek çok açıdan tartışmaları beraberinde getirmiş ve uygulamada yetersiz kalmıştı. Yaşanan sorunları çözmek adına Ticaret Bakanlığı ile sektör temsilcileri arasında özel bir çalıştay düzenlendi.

Biri Ankara, biri de İstanbul`da olmak üzere iki merkezde düzenlenen çalıştaya emlakçılar, illerde bulunan esnaf odaları ile sektör temsilcilerinin yanı sıra emlak piyasasının nabzını tutan büyük emlak siteleri de katıldı.

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, "Uzun süredir üzerinde titizlikle durduğumuz çalışmayı tamamladık. Haksız rekabetin ortadan kaldırılması ve emlak işini yetki belgesi olan emlakçıların yapması için önemli bir çalışma hazırlandı. Önümüzdeki hafta konuyla ilgili bir genelge yayınlanacak ve yönetmelikte yapılan değişiklikler duyurulacak" dedi.
Lise Mezunu Olmayan Kişiler Emlakçılık Yapamayacak

Alınan kararlar kapsamında yönetmelikte yapılacak değişikliklerle mesleki yeterlilik belgesi bulunmayan ve lise mezunu olmayan kişiler emlakçılık yapamayacak. Mevcut emlakçılar için ise 5 Aralık 2019 tarihine kadar Bakanlık tarafından belirlenen yetki belgelerini almazsa iş yerleri kapatılacak.

Emlakçı yetki belgesi olmadan emlakçılık yapmaya devam eden işyerlerine 25 bin lira para cezası uygulanacak. Yeni düzenlemeler bununla da sınırlı kalmayacak ve emlakçıların en çok şikayet ettikleri konuların başında yer alan internet siteleri üzerinden yayınlanan ilanlara da sınırlama getirilecek.

Konu hakkında açıklama yapan Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, "Uzun süredir üzerinde titizlikle durduğumuz çalışmayı tamamladık. Haksız rekabetin ortadan kaldırılması ve emlak işini yetki belgesi olan emlakçıların yapması için önemli bir çalışma hazırlandı. Önümüzdeki hafta konuyla ilgili bir genelge yayınlanacak ve yönetmelikte yapılan değişiklikler duyurulacak" dedi.

Kaynak:www.emlak365.com/emlak-haberleri/sahibinden-satilik-ve-kiralik-ev-ilanlari-yasaklaniyor-artik-sadece-h20965.html

   Paylaş

Geri Dön

 

GÜNCEL DEMİR ÇELİK SAN. VE TİC. A.Ş.

Üçevler mah.Tanay Cad.Karnur Şahinbey Apartmanı No:19/8 Nilüfer / Bursa

Telefon : 0224 502 55 45
Mobil : 0532 714 65 55


ANA SAYFA   |   HABERLER   |   NAKLİYE FİYATLARI   |   TEKNİK BİLGİLER   |   HESAP NUMARALARIMIZ   |   İLETİŞİM