ANA SAYFA  |  HAKKIMIZDA  |  HABERLER  |  NAKLİYE FİYATLARI  |  TEKNİK BİLGİLER  |  İLETİŞİM
Nakliye Dahil
Teklif Al
 
Haberler

Şok İddia "merkez Bankası Faiz İndirimi Yaparsa Dolar 15 Lira Olur!"

09.07.2019

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya`nın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevinden alınması dolar kurunu yükseltti. Gözler faiz indirimi kararına çevrildi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yayımlanan kararname ile Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevinden alınmış, yerine Murat Uysal atanmıştı.

9 Temmuz 2019 Dolar Kuru Ne Kadar, 1 Dolar Kaç Lira?

Dün haftanın ilk işlem gününde hızlı bir şekilde yükselen dolar kuru Amerika tarafından açıklanan ekonomik veriler ve FED faiz indirimi beklentisi ile bugün yerini kar satışlarına bıraktı.

Dolar kuru yüzde 0,09 değer kaybı ile şu anda günün ilk yarısına doğru 5.7295 lira seviyesinden devam ediyor.

Merkez Bankası Faiz İndirimi Yaparsa Dolar Kuru Ne Olur?

Merkez Bankası Başkanı`nın görevinden alınması büyük tartışmalara neden olmuştu.
Pek çok kişi böyle bir karanın verilemeyeceğini savunurken Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın buna yetkisi olduğunu açıklamıştı.

Merkez Bankası Başkanının görevden alınması hakkında açıklama yapan Mehmet Muş "Biliyorsunuz Merkez Bankası Başkanı’nın görev değişikliğiyle alakalı farklı açıklamalar yapılıyor. 703 sayılı KHK ile 375 sayılı KHK’nın maddesinde değişiklik yapılıyor.

Şöyle bir ifade var. “Cumhurbaşkanında süreli atanan kamu yöneticileri, görevden alma gerekçeleri yanında, kurumsal hedeflere ulaşışamaması nedeniyle de süresi tamamlanmadan görevden alınabilirler” Yapılan 703 sayılı KHK ile 375 sayılı KHK’nın ek 35’inci maddesinde düzenleme yapılması suretiyle, cumhurbaşkanına böyle bir yetki tamamlanmaktadır. Yapılan uygulama hukukidir. Herhangi bir tartışma söz konusu değildir" demişti.

Konu hakkında bir yazı kaleme alan Sözcü Gazetesi yazarı Murat Muratoğlu yapılan hamleyi eleştirerek "Merkez Bankası başkanını, saraya çağırıp; “indirin şu faizleri” diyor ya… Başkanın yerinde olsam, emir telaki ederim faizleri “15 puan” birden indiririm!İndir dedin indirdim. Seni mi çekeceğim? Sonrasını o düşünsün.Hikmetinden sual olunmaz. İndir dedi, indirdim!

Esas eğlence o zaman başlar. Doları artık 10 liraya mı uçar, 15 lirada mı nefeslenir… Herkes neyin ne olduğunu görür.Neydi; “vatan satmak yüksek faizle olur” dahası “faiz ısrarcıları karşılarında beni bulur” demişti. İyi işte ne vatanı satalım ne Cumhurbaşkanı`nı karşımıza alalım" diyerek dolar kurunun 15 lirayı görebileceğini iddia etti.

Kaynak: www.emlak365.com/ekonomi/sok-iddia-merkez-bankasi-faiz-indirimi-yaparsa-dolar-15-lira-h20903.html
   Paylaş

Geri Dön

 

GÜNCEL DEMİR ÇELİK SAN. VE TİC. A.Ş.

Üçevler mah.Tanay Cad.Karnur Şahinbey Apartmanı No:19/8 Nilüfer / Bursa

Telefon : 0224 502 55 45
Mobil : 0532 714 65 55


ANA SAYFA   |   HABERLER   |   NAKLİYE FİYATLARI   |   TEKNİK BİLGİLER   |   HESAP NUMARALARIMIZ   |   İLETİŞİM