ANA SAYFA  |  HAKKIMIZDA  |  HABERLER  |  NAKLİYE FİYATLARI  |  TEKNİK BİLGİLER  |  İLETİŞİM
Nakliye Dahil
Teklif Al
 
Haberler

Hazır Beton Endeksi Nisan 2019 Raporu Açıklandı

14.05.2019

Türkiye Hazır Beton Birliği Nisan 2019 Hazır Beton Endeksi açıklandı. Raporda inşaat ve bağlı sektörlerde hareketliliğin düşük olduğuna vurgu yapıldı.

THBB Nisan 2019 Hazır Beton Endeksi raporu açıklandı.

İnşaat sektörünün en önemli verileri arasında yer alan rapor aynı zamanda inşaat sektörünün büyüme hızını da gösteren en önemli veriler arasında gösteriliyor.

Açıklanan raporda yer alan inşaat sektörü faaliyet endeksi, inşaat sektörü beklenti endeksi ve inşaat sektörü güven endeksi verilerinin tümü eşik değerlerin altında kaldı.


İnşaat Sektöründe Canlanma Beklentisi Düşük

Açıklanan tüm endekslerin eşik değerin de altında olduğuna dikkat çekilen raporda bu nedenle canlanma beklentisinin son derece düşük olduğu belirtildi. Raporda “Bütün endekslerin eşik değerin altında olması; inşaat ve bağlantılı sektörlerde hareketliliğin düşük olduğunu, inşaat faaliyetlerinde canlanma beklentisinin zayıf olduğunu ifade etmektedir.
Geride bıraktığımız yılın son çeyreğinde yüzde 8,7 gibi ciddi bir oranda daralan inşaat sektörü 2009 küresel krizinden sonraki en kötü performansını sergilemektedir. Bütün göstergeler 2018 ve 2019 yıllarında inşaat sektörünün, diğer sektörlere kıyasla, ‘negatif’ ayrıştığına ve bu ayrışmanın devam ettiğine işaret etmektedir" denilerek önemli değerlendirmelere yer verildi.  

İnşaat Sektörü İçin Strateji Belgesi Hazırlanması Talebi Geldi

Sektörün son derece zorlu bir dönemden geçtiğine dikkat çekilen raporda "Kapsamlı, uzun vadeli, çok yönlü bir yol haritası ortaya konulmadığı sürece inşaat sektörü kendi yolunu bulmaya çalışacak, bu da inşaatın ve bağlantılı sektörlerin çok daha fazla kan kaybetmesine neden olacaktır.

Bu noktada, önceki yıllarda makine, yurt dışı müteahhitlik, demir-çelik, tekstil-konfeksiyon, turizm gibi pek çok sektör için hazırlanmış olan strateji belgesinin bir benzerinin inşaat sektörü için de kapsamlı ve geniş katılımlı olarak hazırlanmasını talep ediyoruz.

Ekonomi yönetimi tarafından ortaya konulan yeni istihdam yaratma kapasitesine ulaşmak için inşaat sektörünün, yeni ekonomik koşullar altında planlı bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanımızın liderliğinde özel ve kamu kesiminden bütün tarafların katılımı ile inşaat sektörü strateji belgesinin oluşturulması önemlidir. THBB olarak böyle bir strateji belgesinin hazırlanması ve uygulanması sürecine sonuna dek katkı ve destek sunacağız" ifadelerine yer verildi.

Kaynak:www.emlak365.com/emlak-haberleri/hazir-beton-endeksi-nisan-2019-raporu-aciklandi-insaat-sektorunde-h19815.html   Paylaş

Geri Dön

 

GÜNCEL DEMİR ÇELİK SAN. VE TİC. A.Ş.

Üçevler mah.Tanay Cad.Karnur Şahinbey Apartmanı No:19/8 Nilüfer / Bursa

Telefon : 0224 502 55 45
Mobil : 0532 714 65 55


ANA SAYFA   |   HABERLER   |   NAKLİYE FİYATLARI   |   TEKNİK BİLGİLER   |   HESAP NUMARALARIMIZ   |   İLETİŞİM