ANA SAYFA  |  HAKKIMIZDA  |  HABERLER  |  NAKLİYE FİYATLARI  |  TEKNİK BİLGİLER  |  İLETİŞİM
Nakliye Dahil
Teklif Al
 
Haberler

"trump Tarifeleri Üreticileri Vuruyor, Tüketiciye Geçmiyor"

15.03.2019

Breitbart haberine göre, Trump yönetimi ithal çelik ve alüminyuma gümrük vergileri koyacağını açıkladığından beri...

Breitbart haberine göre, Trump yönetimi ithal çelik ve alüminyuma gümrük vergileri koyacağını açıkladığından beri, birçok iktisatçı, artan ABD tarifelerinin, ABD`deki tüketiciler için fiyatları daha da artıracağını, bazılarının tarifeleri “tüketiciler vergisi” olarak tanımladığını belirtiyor.

Reuters geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada, "ABD Başkanı Donald Trump’ın çelik ve alüminyum tarifeleri, otomobil üreticilerinin emtia maliyetlerini artırarak otomobil fiyatlarını artıracağını" belirtti.
Mal fiyatları, daha az değişken olan gıda ve enerji kategorilerinde, ay için yüzde 0,1 arttı. Bu, tüketicileri vurmaları halinde tarifelerin görüneceği en geniş kategoridir.
Tarifeler, işletmeler için üretim zincirinde daha fazla fiyat artışı yarattı, ancak verilere göre bunlar tüketicilere geçmiyor.
Örneğin, çelik üreticilerinin fiyatları, çelik tarifeleri ve artan talep sayesinde bir önceki yıla kıyasla% 12.6 arttı. Fakat bu, enflasyonun, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,6 oranında artması ile karşılaştırıldığında, ABD üretiminin talebi karşılamak için hızlandığını gösteriyor.

Otomobil parçaları bir yıl öncesine göre sadece yüzde 0,5 arttı. Otomobil fiyatları yıl boyunca sadece yüzde 1 arttı.
Dayanıklı tüketim malları yapmak için kullanılan malzemelerin fiyatları Şubat ayında yüzde 0,9 oranında gerilerken, yıllık bazda yüzde 4,5 oranında artarak, hem çelik hem de alüminyum tarifelerle daha da yükseldi. Tarifeler maliyetleri artırdı, ancak çoğu tüketicilere aktarılmak yerine üreticiler tarafından emiliyor.
Ev aletleri fiyatları bir yıl öncesine göre yüzde 5,9 artarken, Şubat ayında yüzde 0,5 oranında yükseldi. Bu geçen seneden bir ivmedir ve Çin tarifelerini yansıtabilir. Bununla birlikte, burada bile, ev aletlerinin fiyat artışları, ev bilgisayarı ekipmanlarında yüzde 0,4`lük bir düşüş ve diğer ev elektronik ekipmanlarında yüzde 4`lük bir kazançla dengelendi.
ABD geçen yıl Çin`den 32 milyar dolarlık mobilya ithal etti ve bu kategori Eylül ayı sonunda yeni tarifelerle doldu. Ekim ayında, bu kategori yüzde 1,1`lik oldukça büyük bir sıçrama gördü. Ancak bu geçici bir olay gibi gözüküyor, belki de daha yüksek tarifelere karşı korunma riskini de yansıtıyor. Ancak son üç ay, çok daha küçük artışlar gördü ve şimdi bu kategori yıllık bazda yüzde 3,9 arttı.
Ancak mobilya fiyatlarının çoğunun perakendeciler ve toptancılar tarafından emildiği görülmektedir. Üretici fiyat endeksinde ticari hizmetler kategorisinde raporlanan bu marjlar, son dört aydır her ay düşüş gösterdi ve bir önceki yıla göre yüzde 6.9 düştü. Mobilya ve çelik fabrikası ürünlerindeki bu model, tarifelerin enflasyon yaratmadığını göstermektedir. Bu, tarifelerin genel olarak fiyatları artırmadığı, etrafa kaydırdıkları gerçeğinin bir başka göstergesidir.

Kaynak: insaatnoktasi.com


   Paylaş

Geri Dön

 

GÜNCEL DEMİR ÇELİK SAN. VE TİC. A.Ş.

Üçevler mah.Tanay Cad.Karnur Şahinbey Apartmanı No:19/8 Nilüfer / Bursa

Telefon : 0224 502 55 45
Mobil : 0532 714 65 55


ANA SAYFA   |   HABERLER   |   NAKLİYE FİYATLARI   |   TEKNİK BİLGİLER   |   HESAP NUMARALARIMIZ   |   İLETİŞİM