ANA SAYFA  |  HAKKIMIZDA  |  HABERLER  |  NAKLİYE FİYATLARI  |  TEKNİK BİLGİLER  |  İLETİŞİM
Nakliye Dahil
Teklif Al
 
Haberler

Türk Müteahhitler Dünyada İkinci Sırada!

13.03.2019


Cannes`da gerçekleştirilen MIPIM 2019 Fuarı`nda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Türk müteahhitliğine baktığınızda Çin`den sonra ikinci sıradayız. Türkiye`de inşaat sektörü 6 milyon kişiye istihdam sağlıyor`` dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye`den 206 kuruluşun katıldığı "Geleceği Etkilemek" ana temasıyla Fransa`nın Cannes kentinde gerçekleştirilen MIPIM 2019 Fuarı`nın açılışına katıldı.

Anadolu Ajansı`nda yer alan habere göre, açılışın ardından konuşan Kurum, takvimler değişse de şehir merkezlerinde yaşarken gayrimenkul sektörünün önemini hiçbir zaman yitirmeyeceğini, o yıllara gelindiğinde de akıllı şehir uygulamalarının öne çıkacağını söyledi.

Akıllı şehir uygulamalarına ilişkin yerel yönetimlerin hizmet vermeye çalışacaklarını anlatan Kurum, bu noktada MIPIM`in doğru örneklerin alınacağı çok önemli bir fuar olduğunun altını çizdi.

Fuara 100`ün üzerinde ülke, yaklaşık 4 bin yatırımcı ve 500`ün üzerinde de yerel yönetimin katıldığını belirten Kurum, "3 günlük fuar ziyaretleri çerçevesinde 1 milyon kartvizit el değiştiriyor. Bu birliktelik hem sektörümüz hem de sektörümüzün geleceği adına çok önemli." ifadelerini kullandı.

Türk müteahhitliği ile her zaman övündüklerini söyleyen Kurum, şu açıklamalarda bulundu:

"Türk müteahhitliğine baktığınızda Çin`den sonra ikinci sıradayız. Yurt dışında devam eden taahhüdümüz 11 milyar dolara yakın. Bugün 11 milyar dolar bildiğim kadarıyla 36 ülkede yatırım yapıyoruz. 1972`den bugüne kadar da 367 milyar dolar yurt dışında yatırımımız oldu. Bu şu anlamda önemli, ülkemizde 440 bin müteahhit var ve birçok teknik personelimiz kendini yurt dışında temsil edebilir hale geldi ve orada proje çizebilir hale geldi. Ülkemizdeki inşaat sektörün de yurt dışına açılması öngörüsünü önümüze koyduğumuzda yurt dışında iş yapmak, bu fuarlara katılmak, sizin mimarlarınızın, mühendislerin yurt dışında faaliyetlerde bulunması çok önem arz ediyor. Bu anlamda inşallah doğrudan baktığınızda 250-300 sektörü ilgilendiren inşaat sektörümüzü 2019`un ikinci yarısından sonra da o piyasanın düzelmesiyle daha iyi seviyelere geleceğini ümit ediyoruz, tahmin ediyoruz, bekliyoruz."

Kurum, Türkiye`de inşaat sektörünün 6 milyon kişiye istihdam sağladığını söyledi.

İki ay önce Antalya`da düzenlenen toplantıda Türkiye`de şehirlerin geleceğiyle ilgili birçok karar açıkladıklarının altını çizen Kurum, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi`nin ruhuna uygun bir şekilde eylem planlarını hazırladıklarını ve ilk 100 günlük eylem planı kapsamında çok önemsedikleri mekansal strateji planını üniversiteyle çalıştıklarını söyledi.

Planın içinde turizm, tarih, kültür, sanayi ve tarım alanının olacağının altını çizen Kurum, bunları yaparken de yeşil alan miktarını artırmak üzere çalıştıklarını kaydetti.
"İKİ HAFTA SONRA TEMEL ATACAĞIZ"

Kartal`da 21 kişinin yaşamını yitirdiği Yeşilyurt apartmanının çökmesiyle riskli olduğu belirlenen 9 binanın yıkımının tamamlandığı söyleyen Kurum, "10 binada tespit yaptık, 8`i riskli çıktı, biri de yıkılan bina ile 9 bina. 100`e yakın bağımsız bölüm var. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla çalışmaya başladık ve iki hafta sonra da orada temel atacağız. Vatandaşlarımızın mağduriyetini en aza indirmek, dönüşümdeki kararlılığımız göstermek adına bu proje önemli." ifadelerini kullandı.  

Kurum, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bu ay içerisinde  Ankara  Mamak, İstanbul Esenler ve Üsküdar`da temel atma çalışmalarını yapacaklarının altını çzidi.

TOKİ ile 50 bin konutluk sosyal proje başlattıklarını hatırlatan Kurum, "Proje kapsamında ilk etapta 67 ilimizde uygulamaya çıktık. Hamdolsun dün akşam itibarıyla başvurular 70 bini aştı. 2 1`leri 388 lira taksitle veriyoruz, 20 yıla varan vadeler var ve 2023 yılı hedefleri çerçevesinde 250 bin sosyal konuta da kararlı bir şekilde yürüyeceğiz." diye konuştu.

Kurum, "Bundan sonraki süreçte de köklü bir imar kanunu hazırlamak üzere nisanda parsel bazındaki imar plan değişikliklerini durduracak, genel ada bazlı projelerin önünü açacak Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 11 maddelik manifesto çerçevesinde artık şehirlerimizin 150 yılını planlayacağız." açıklamasında bulundu.

Yabancıya mülk edinmeyle ilgili çalıştıklarını söyleyen Kurum, "Artık fiyatı, Avrupa`yla eş değer ülkelerle aynı seviyeye getirdik. Bugüne kadar da vatandaşlık edinme suretiyle bir milyar 164 milyon liralık gayrimenkul satıldı. Bu da sektörümüz adına önemli bir gelişme. O gayrimenkul satışını iyi yönetebilmek adına da Tapu, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ajansı ile koordine halinde 12 ülkede ofis açıyoruz." dedi.

Büyükelçilik ve konsolosluk bünyesinde çevre ve şehir ateşelerinin çalışacağını belirten Kurum, buna ilişkin kadroyu aldıklarını, imza sürecinin de tamamlanmasıyla 20 ülkede vatandaşa ve sektöre destek olmak maksadıyla çalışacaklarını kaydetti.

Kurum, konuşmaların ardından fuara katıllım gösteren kuruluşların stantlarını inceledi.

Kaynak: emlakkulisi.com/turk-muteahhitler-dunyada-ikinci-sirada/601043

   Paylaş

Geri Dön

 

GÜNCEL DEMİR ÇELİK SAN. VE TİC. A.Ş.

Üçevler mah.Tanay Cad.Karnur Şahinbey Apartmanı No:19/8 Nilüfer / Bursa

Telefon : 0224 502 55 45
Mobil : 0532 714 65 55


ANA SAYFA   |   HABERLER   |   NAKLİYE FİYATLARI   |   TEKNİK BİLGİLER   |   HESAP NUMARALARIMIZ   |   İLETİŞİM