ANA SAYFA  |  HAKKIMIZDA  |  HABERLER  |  NAKLİYE FİYATLARI  |  TEKNİK BİLGİLER  |  İLETİŞİM
Nakliye Dahil
Teklif Al
 
Haberler

Seçimlerden Sonra Kredi Faiz Oranları Ne Olur, Konut Kredisi Yapılandırma Mağdurları Ne Yapmalı?

12.03.2019

Bankaların kredi faiz oranları düştü. Düşen faiz oranları kredi yapılandırma mağdurları ortaya çıkardı. Peki, kredi mağdurları ne yapmalı?

Bankaların düşen faiz oranları vatandaşı harekete geçirdi.

BDDK tarafından açıklanan bankaların haftalık kredi kullandırım raporları da bu gerçeği ortaya koydu. Ancak yüksek faiz oranları ile kredi çeken kişiler bankaların yapılandırmama yapmaması üzerine mağdur oldu.

Bankalar Neden Konut Kredisi Yapılandırma Yapmıyor!

Ziraat Bankası konut kredisi yapılandırması için hatırlanacağı üzere geride bıraktığımız hafta 2 gün yapılandırma ekranı açmış ve başvuruları kabul etmişti. Bu süreçte bazı takipçilermiz bankaya giderek yapılandırma yapmış bazı takipçilerimiz başvuru yapmalarına rağmen işlemlerinin tamamlanmaması nedeni ile mağdur olmuştu.

Bazı takipçilerimiz ise bize ekran kapatıldı bilgisi geldikten sonra yapılandırma yaptıkları yönünde bize bilgilendirmede bulundu. Yani genel müdürlük tarafından bilgi verilmesine rağmen her banka şubesi kendi inisayitifi doğrultusunda işlem yaptı. Bazı şubeler ekran açıldığı anda müşterilerini bilgilendirirek hemen yapılandırma yaparken bazı şubeler ise bu işlemi yapmadı.

Vatandaşın Hakkı Nedir?

Bugün sizler için emlak365.com ailesi olarak konu hakkında bir takım araştırmalarda bulunduk.

Tüketici Hakem Heyeti ile yaptığımız görüşmede konunun Tüketici Mahkemesi ilgi alanı olduğu bilgisini edindik.

Tüketici Mahkemesi ile yapmış olduğumuz görüşmemizde ise bankaların konu hakkında kendi yetkileri olduğu, bankanın insiyatifi dahilinde bir konu olduğu için dava açılsa dahi lehte karar çıkma ihtimalinin son derece düşük olduğu bilgisini edindik.

Konut Kredisi Borç Transferi Yapabilirsiniz!

Bu konuda yapabileceğiniz tek mantıklı adım ise konut kredisi borç transferi olarak öne çıkıyor. Şu anda en düşük konut kredisi borç transferi yapan 2 banka yüzde 1,59 faiz oranı ile Yapı Kredi Bankası ve yüzde 1,62 faiz oranı ile ICBC Bank konut kredisi paketleri olarak öne çıkıyor.

Ancak bu işlemler içinde konut kredisi ekspertiz ücreti ve konut kredisi hayat sigortası gibi bazı masrafları yeniden yapacağınız için bizim önerimiz sizlere konut kredisi borç transferi için biraz daha bekleyerek faiz oranlarının biraz daha aşağıya gelmesini beklemeniz yönünde olacaktır.

Bu sayede farklı bankalara bu ücreti bir kaç kere ödemek yerine bir kere ödeyerek işleminizi yapabilir ya da seçime kadar olan sürede kamu bankaları tarafından olası bir yapılandırma kampanyası haberi beklemeniz yönünde olacaktır. Seçimden önceki son 10 güne kadar bekleyerek bu süreçte hamle yapmanız sizin açınızdan daha avantajlı olacaktır.
Gerek gelen çok sayıda telefon gerekse de gelen çok sayıda yorumda yapılandırma için oluşan büyük bir tepki olduğunu görüyoruz. Sitemiz bu süreçte her zaman olduğu gibi yanınızda olmaya devam edecek ve gelişmeleri anlık olarak size aktaracaktır. Bu konu hakkında size tavsiyemiz ise gündem oluşturmaya çalışmanız ve seçime 10 gün kalana kadar bekleyerek o gündeki faiz oranlarına göre karşılaştırma yaparak karar vermeniz yönünde...

Kredi Çekmek İsteyenler Ne Yapmalı?

Aslında Haziran ayı itibari ile Merkez Bankası tarafından kredi faiz oranlarında indirim yapılacağı bekleniyor. Ancak seçimlerden sonra yaşanacak gelişmelerin belirsiz olması, Türkiye ile Amerika arasında patlak verecek olası bir S400 krizi ile dolar kurunun yeniden rekor seviyelere çıkma riskinin bulunması ne yazık ki bu beklentiyi riske sokuyor.

Bu nedenle kredi faiz oranları için seçimden sonrası belirsizlik taşıyor. Bu noktada kredi çekmek isteyen kişilerin konut kredisi yapılanırma mağduru olmamak adına bankadan kredi çekerken konut kredisi sözleşmesi maddeleri arasına kredi yapılandırma maddesi ekletmelerini tavsiye ediyoruz. Banka buna yanaşmayacaktır ancak bu yönde baskı yapabilir, bu maddeyi ekletmeye çalışabilirsiniz. Ne yazık ki Türk ekonomisi çok kırılgan bir yapıya sahip olduğu için bu yönde bankaların hiç biri "bekleyin" ya da "hemen seçimden önce kredi kullanın" tavsiyesinde bulunamıyor ve ekonomistlerin görüşleri de farklılıklar gösteriyor. Hayatınızın bu önemli kararlarından birinde ise olası riskleri üstlenmek size kalıyor...

Kaynak:www.emlak365.com/konut-kredisi/secimlerden-sonra-kredi-faiz-oranlari-ne-olur-konut-kredisi-yapilandirma-h18350.html
   Paylaş

Geri Dön

 

GÜNCEL DEMİR ÇELİK SAN. VE TİC. A.Ş.

Üçevler mah.Tanay Cad.Karnur Şahinbey Apartmanı No:19/8 Nilüfer / Bursa

Telefon : 0224 502 55 45
Mobil : 0532 714 65 55


ANA SAYFA   |   HABERLER   |   NAKLİYE FİYATLARI   |   TEKNİK BİLGİLER   |   HESAP NUMARALARIMIZ   |   İLETİŞİM