ANA SAYFA  |  HAKKIMIZDA  |  HABERLER  |  NAKLİYE FİYATLARI  |  TEKNİK BİLGİLER  |  İLETİŞİM
Nakliye Dahil
Teklif Al
 
Haberler

İnşaat Sektörü Daraldı, Ağır Ticari Araç Satışları Dibe Vurdu!

11.02.2019

Türk ekonomisinin lokomotif sektörlerinden olan inşaat sektöründe yaşanan daralma pek çok alt sektörü de olumsuz etkiliyor.

İnşaat sektöründe düşen iş hacmin nedeni ile olumsuz etkilenen alt sektörlerden biri de otomotiv sektörü oldu.

Ağır ticari araç pazarı hacmi büyük oranda düşerken yapılan açıklamalar sektördeki satış hacminin yüzde 51 oranında azaldığı belirtildi.

Son 10 Yılın En Büyük Düşüşü Yaşandı!

2019 yılı Ocak döneminde bir önceki yıla oranla ticari araç pazarında yaşanan kan kaybı yüzde 62 olarak açıklanırken, hafif ticari araç pazarında yüzde 60 ve ağır ticari araç pazarında ise yüzde 72 gibi son derece ciddi rakamlara ulaştı.

Konu hakkında değerlendirmede bulunurken Scania Genel Müdürü İlhami Eksin özellikle de 2018 yılında mega projelerin hız kesmesi ile beraber sektörde yaşanan daralmanın yüzde 51 oranına dayandığını söyledi.

Eksin açıklamasında "2019 ağır ticari araç pazarının, 10 bin adet seviyelerinde kapanacağını öngörüyoruz. Ağır ticari araç pazarının son 20 yılına baktığınızda, ortalamanın yaklaşık 25 bin adet olduğunu görebilirsiniz.
Bahsettiğimiz bu yıllar içerisinde, pazar sadece üç yıl 10 bin adedin altında kalmış. 2011 yılında ise 37 bin 276 adet ile en yüksek seviyeye ulaşmış. Analizlerde görüyoruz ki toplam ağır ticari araç pazarı dönemsel olarak daralmalar yaşayabiliyor" diyerek rakamları da açıkladı.

2020 Yılından İtibaren Sektör Yeniden Yükselişe Geçecek!

Sektörün gelecek hedeflerini de değerlendiren Eksin "Bizi geleceğe yönelik umutlu kılan nokta ise; daralmanın sona ermesi ile toplam pazarın, önceki senelerde 25 binin altında kaldığı her sene için tekrar yükselişe geçiyor ve pazarı 30 binlerin üzerine çıkarıyor olması.

Dolayısıyla 2020 yılından itibaren toplam pazar, daha önce de olduğu gibi dipten en tepeye çıkabilir ve 30 bin seviyelerinde tamamlanabilir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye`de de LNG yakıtla çalışan araçlar öne çıkmaya başlayacak ve pazarın büyüme noktası burası olacak" diyerek sektörde toparlanma beklediklerini dile getirdi.

Kaynak:www.emlak365.com/araba-kampanyalari/insaat-sektoru-daraldi-agir-ticari-arac-satislari-dibe-vurdu-h17799.html   Paylaş

Geri Dön

 

GÜNCEL DEMİR ÇELİK SAN. VE TİC. A.Ş.

Üçevler mah.Tanay Cad.Karnur Şahinbey Apartmanı No:19/8 Nilüfer / Bursa

Telefon : 0224 502 55 45
Mobil : 0532 714 65 55


ANA SAYFA   |   HABERLER   |   NAKLİYE FİYATLARI   |   TEKNİK BİLGİLER   |   HESAP NUMARALARIMIZ   |   İLETİŞİM