ANA SAYFA  |  HAKKIMIZDA  |  HABERLER  |  NAKLİYE FİYATLARI  |  TEKNİK BİLGİLER  |  İLETİŞİM
Nakliye Dahil
Teklif Al
 
Haberler

Emlak sektöründe her şey sil baştan değişiyor!

02.11.2017

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci tarafından dün açıklanan "emlak komisyonuna yüzde 3 sınırı" ev alacak ve satacakları hareketlendirdi. Hürriyet Gazetesi muhabirlerinden Aysel Alp, yönetmelik taslağında dikkat çeken maddeleri derledi. 

Gayrimenkul alım, satım ve kiralaması ticaretine yeni düzen getirmeye hazırlanan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yönetlik taslağını tarafların görüşüne açtı. 

Belgesi olmayan emlakçı olamayacak

Gayrimenkul ticarini yapacak kişilerde yetki belgesi aranacak. Yetki belgesi olmayan gayrimenkul ticareti yapamayacak. Bu yetki belgesini de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Ticaret İl Müdürlükleri verecek. Belgenin yenilenmesi ve iptal edilmesini de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Ticaret İl Müdürlükleri yapacak. Belgelerin geçerlilik süresi 5 yıl olacak ve bu sürede başkasına devredilemeyecek. 

En az lise mezunu

Gayrimenkul alım satımında yetkili işletme belgesi almak isteyenlerin, bulundukları il ve ilçede odalara kayıtlı olmaları ve gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olmaları gerekiyor. Belgeyi almak isteyenlerden en az lise mezunu olması, mesleki yeterlilik belgesine veya emlak yönetimine ilişkin ön lisans diplomasına sahip olması ile iflas etmemiş olması koşulu aranacak. Ayrıca terör, anayasal düzen, rüşvet, hırsızlık, sahtecilik, kaçakçılık gibi suçlardan hüküm giymemiş olmaları gerekiyor. Af yemiş cezası bitmiş kişiler de bu belgeyi alamayacak. Bakanlık yetki belgesi alan işletmeleri, internet sitesinden kamuoyuna ilan edecek. 

Diplomalı emlakçı

Emlakçıda pazarlama ve satış personeli olarak çalışabilmek için emlak ve emlak yönetimine ilişkin ön lisans veya lisans diploması gerekecek. Diploması olmayan kişilerde ise "mesleki yeterlilik belgesi" istenecek.

30 metrekareden küçük olmayacak

Yönetmelik taslağına göre emlak ofisleri 30 metrekareden küçük olamayacak. Emlak ofislerinin içinde idari büro ve kabul yeri ile arşiv bölümü yer alacak. Ayrıca ofislerde yeterli masa, koltuk, dolap ile bilgisayar, tarayıcı gibi teknik donanma olmak zorunda. Gayrimenkulün gösterilmesi gibi faaliyetlerde kullanılmak için yeterli sayıda araç olacak. Bu araçlar işletmeye ait veya işletme adına kiralanmış olacak. 

Komisyon yüzde üçten fazla olamayacak

Yönetmelik taslağıyla alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin yüzde 3`ünden fazla olamayacak. Kiralama işlemlerinde ise hizmet bedeli, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan bir aylık kira bedelini geçemeyecek.

Gösterme parası alınmayacak

Emlakçılar, satma ya da kiralama amacıyla gayrimenkulü gösterme hizmeti için ücret talep edemeyecek. Gösterilecek gayrimenkul emlakçının bulunduğu ilçe sınırı dışındaysa gösterme hizmeti için ulaşım masrafı talep edilebilecek. 

Vazgeçen ceza ödeyecek

Emlakçının üzerine düşen görevleri yerine getirmesine rağmen taraflardan herhangi birinin, hukuken haklı bir sebebi olmaksızın, alım satım veya kiralamadan cayması durumunda cayan taraf; alım satım işlemlerinde hizmet bedelinin yüzde 10’unu; kiralama işlemlerinde hizmet bedelinin tamamını ödemek zorunda kalacak. 

Emlakçı devre dışı bırakılamayacak

Gayrimenkul gösterme belgesini düzenleyen işletme bertaraf edilerek doğrudan iş sahibinden satın alınması veya kiralanması durumunda bile emlakçı hizmet bedeline hak kazanacak. 

200 bine yakın emlakçının durumu ne olacak?

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci`nin dün açıkladığı yönetmelik aynen kabul edilirse, Resmi Gazete`de yayımlandığı gün yürürlüğe girecek. Yapılacak bunca değişiklikten sonra akıllara "Peki ama mevcut emlakçıların durumu ne olacak?" sorusu geliyor. Taslağın geçiş hükümüne göre, emlakçıların 18 ay içinde yeni yönetmelik hükümlerine, lise mezunu olma koşulu hariç, uygun hale gelmeleri ve yetki belgesi almaları zorunlu olacak.

Hangi hizmetleri kapsayacak

Gayrimenkul ticareti; gayrimenkul alım satımı ve kiralaması konusunda pazarlama faaliyetinde bulunmak ve aracılık; gayrimenkul ilgili inceleme, araştırma, raporlama ve danışmanlık ile iş sahibinin talebi halinde taşınmazın rayiç satış veya kira bedelini tespit etmek, olarak belirlendi.

Emlak ofisinde araba sigortası yapılamayacak

Gayrimenkul ticareti yetkisine haiz olan işletmelerde gayrimenkul ticaretine konu hizmetler dışında ticari faaliyette bulunulamayacak ve bilgi gizlenemeyecek, yanıltıcı bilgi verilmeyecek. Gayrimenkulle ilgili işlemin sonlanmasından sonra en fazla 2 gün içinde reklam ve ilan faaliyetine son verilecek. Hizmet sözleşmesi ve bu sözleşme çerçevesinde verilen hizmetler kapsamında düzenlenen belgeler 5 yıl süreyle saklanacak.

Evin cephesi, metrekaresi olacak 

Taraflar arasında zorunlu olarak imzalanacak hizmet sözleşmesinde bulunması gereken unsurlar ise şöyle sıralandı: Gayrimenkulün büyüklüğü ve fiili kullanım durumu,salon ve oda sayısı, duş kabini, balkonu, parke ve doğramalar; cephe ve manzara gibi konum özellikleri; dolmuş, otobüs ve metro gibi toplu taşıma araçları duraklarına, AVM, hastane, okul gibi yerlere mesafesi; araziler için hisse, emsal ve gabari bilgileri ile üzerinde ekili ve dikili ürün; haciz ve benzeri kısıtlamalar bulunup bulunmadığı, krediye uygunluk durumu yer alacak.

Taşınmaz ticareti belgesiz yapılamayacak 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Taslak ile taşınmaz ticaretine belge alma şartı getiriyoruz, sözleşme ve kuralları düzenleyip, taşınmaz ticareti bilgi sistemi kuruyoruz, herkesin farklı bir komisyonla iş yapmasını önlemek için de komisyon oranlarını belirliyoruz. Yönetmeliğe son şeklini ilgili taraflardan gelecek görüşe göre vereceğiz” dedi. (Hurriyet)

projepedia.com


   Paylaş

Geri Dön

 

GÜNCEL DEMİR ÇELİK SAN. VE TİC. A.Ş.

Üçevler mah.Tanay Cad.Karnur Şahinbey Apartmanı No:19/8 Nilüfer / Bursa

Telefon : 0224 502 55 45
Mobil : 0532 714 65 55


ANA SAYFA   |   HABERLER   |   NAKLİYE FİYATLARI   |   TEKNİK BİLGİLER   |   HESAP NUMARALARIMIZ   |   İLETİŞİM