• USD 9,2973
  • EURO 10,7730
  • ALTIN 0.00
GERİ
İhracata Müdahale Telafisi Zor Sorunlar Yaratabilir
21.09.2021  16:07Dalbeler: İhracata Müdahale Telafisi Zor Sorunlar Yaratabilir

Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Uğur Dalbeler, 21 Eylül 2021 tarihinde BloombergHT’de Focus programına katılarak sektördeki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Çinli emlak şirketi Evergrande`nin içerisinde bulunduğu borç krizinin piyasalarda yaratacağı etkilere ilişkin bir soru üzerine, henüz değerlendirmek için çok erken olmakla birlikte, global düzeyde 2008 yılındaki kadar derinden bir etki yaratmasını beklemediklerini, daha çok lokal seviyede etki yaratacağını öngördüklerini belirten Dalbeler, “Türkiye bazı ürünlerde ihtiyacının çok üzerinde üretim yaparken, bazı ürünlerde ölçek ekonomisi ve diğer bazı farklı sebeplerden dolayı ithalat yapılmak zorunda kalınıyor. Türkiye’de tüketilen inşaat çeliği miktarının yaklaşık 2 misli üretim mevcuttur” ifadelerini kullandı.
İnşaat sektörünün çimento ihracatına kota/sınırlama getirilmesine yönelik talepleri ile ilgili olarak, bu tür ihracat kısıtlamalarına ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine Dalbeler “Türkiye serbest piyasa koşulları ile işleyen bir ülkedir. Fiyatlar arz ve taleple dengelenir. Piyasaya dışardan müdahale bu yapıyı bozmakla kalmaz, başka sorunları da beraberinde getirir” şeklinde konuştu.
Türkiye’nin artık ihracatta 200 milyar dolar seviyesini aşan ve büyümeye devam eden bir ülke olduğuna, bunun önüne bir engel çıkarmanın, ilerde telafisi zor sorunlar yaratabileceğine dikkat çeken Dalbeler “Bundan da önemlisi, dünyada çok ciddi bir ticaret savaşı var. Her ülke kendi sanayisini korumak için ithalata engeller koymaya çalışıyor ve bundan da en fazla mağdur olan ülkelerden birisi Türkiye ve Türk çelik sektörüdür. İlerde ihracata kota, engel getirilirse, diğer ülkelerin Türkiye’ye karşı daha ciddi önlem almalarına gerekçe sunmakla kalmayıp, bu tür engeller karşısında kendimizi savunma argümanlarımızı da yitirmiş oluruz” şeklinde konuştu. Dünya piyasaları ile karşılaştırıldığında, Türkiye’deki fiyatların düşük bir seviyede seyrettiğine vurgu yapan Dalbeler “Bugün Türkiye’de inşaat çeliği fiyatı 650 $ iken, aynı ürün ABD’de 2 katı, AB’de 1.5 katı, Çin’de bile % 20 daha yüksek bir seviyede” dedi.

Program Videosu: https://lnkd.in/d8856C3X

Kaynak Steeldata 
Kaynak : Bloomberg
Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
45,485 Kişi

Toplam Talep
5,627 Adet

Toplam Tonaj
295462 Ton