• USD 9,2297
  • EURO 10,7138
  • ALTIN
GERİ
Emlak Konut Açıkladı! İnşaat Sektörünün Milli Gelir İçindeki Payı Yüzde 5.4 Oldu
23.08.2021  17:56Yükselen faiz oranları nedeni ile zor günler geçiren ve destek kredisi bekleyen inşaat sektörünün milli gelir içindeki payı açıklandı!

2020 senesinde patlak veren pandemi salgını nedeni ile zor günler geçiren inşaat sektörü ardından yeniden normale dönüş için kamu bankaları tarafından verilen destek kredileri ile muhteşem bir geri dönüş yaşamıştı. Konut satış rakamları adeta patlama yaşarken rekor üzerine rekor kırılmıştı. 

Devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen ilk 12 ayı ödemesiz dönemli yüzde 0.64 faiz oranlı konut kredisi destek paketleri sayesinde konut satış rakamlarında rekor üzerine rekor kırılırken satış rakamlarında yaşanan yükseliş fiyatlara da yansımıştı. 

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ, SATIŞ RAKAMLARINDA DÜŞÜŞ BAŞLADI! 

Konut fiyatlarında yaşanan yükseliş, konut satışlarından elde edilen gelirin dolar ve altına kayması ile hem enflasyon rakamları hem de dolar kuru ve altın fiyatlarında yaşanan yükselişin etkisi ile ne yazık ki Merkez Bankası ucuz kredi desteklerini sona erdirmiş, kredi muslukları büyük bir hızla kapatılırken faiz oranlarında yükseliş başlamıştı. 

Yaşanan yükseliş ile beraber en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.34 bandına çekilirken kredi çekerek ev almak zorlaştı. Vatandaşın yeniden beklemeye geçmesi, elinde parası olanların da konut yatırımı yerine vadeli mevduat hesaplarıni tercih etmesi ile beraber konut satış rakamları yeniden düşüşe geçti. Bir yandan da yükselen demir ve çimento fiyatları nedeni ile müteahhitler üretimlerini sınırlandırmak zorunda kalırken bazı müteahhitler ise iş bırakma seçeneğini tartışmaya başladı. 

Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.
@birol33   24.08.2021 - 11:48
Mantıklı olan bırakmak.
Yanıtla
   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.
 
 Toplam Kullanıcı Sayısı
45,411 Kişi

Toplam Talep
5,615 Adet

Toplam Tonaj
295129 Ton