• USD 6,1225
  • EURO 6,6140
  • ALTIN 320.77
GERİ
Elazığ Sivrice ve Malatya`da alan bazlı kentsel dönüşüm başlatıyoruz!
26.01.2020  16:45Elazığ ve bölgesinde yaşanan 6.8 büyüklüğünde meydana gelen depremde yaraların sarılmasına ilişkin oldukça hızlı çalışmalar yürütülüyor. Bölgede 3 Bakan hazır vaziyette gece gündüz, vatandaşların yanında gelişmeleri yakından takip ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bizzat bölgeye gelerek çalışmalar hakkında son bilgileri aldı, yaralıları hastanelerde ziyaretlerde bulundu. Bakan Kurum ise vatandaşların arasında önemli açıklamalarda bulundu.Türkiye`nin hemen hemen her kurumu canla başla Elazığ ve Malatya deprem bölgelerinde gerekli inceleme ve çalışmalarını sürdürüyor. Diğer taraftan Devletin en üstü ziyaretlerini sürdürüyor. Depremden saatler sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Diyanet İşleri Başkanımız Ali Erbaş ile enkaz bölgesinde arama kurtarma çalışmalarını takip etti, incelemelerde bulundu. Diğer taraftan ihtiyaç duyulan her türlü şeyi en yetkili organlar tarafından temin edilmesi ve tam bir koordinasyon içerisinde vatandaşın nefes alması, enkaz üstünde çalışmalar yürütüldü. Vatandaşın hızla yaraları sarılmaya çalışıldı.Elazığ`da alan bazlı kentsel dönüşüm başlıyor!

Bölgede sabahlayan Bakan Kurum, bölgenin dönüşümüne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.Elazığ`daki deprem nedeniyle binaları hasar gören ve geceyi spor salonunda geçirecek vatandaşları ziyaret etti.

Kurum, "Elazığ`da depremden zarar gören bölgelerdeki hasar tespitlerini hiç vakit kaybetmeden bitireceğiz. Enkaz bölgelerinde kentsel dönüşümü alan bazlı gerçekleştirecek, vatandaşlarımızın yaralarını en kısa sürede saracağız." ifadelerini kullandı.

"Hasar tespit çalışmalarını başlatmış durumdayız. Bölgede 19 yıkık, 107 ağır hasarlı, 37 orta hasarlı, 171 adet az hasarlı bina tespiti yaptık. Tespitler devam ediyor. Malatya Pütürge 25 konut yıkık,  29 metruk bina yıkık, ağır hasarlı 418 binanın, orta hasarlı 4 bina birde adliye binası, az hasarlı 199 bina tespitlerini yaptık. Tespitlerimiz devam ediyor. Diğer taraftan alt yapı ile ilgili bir problem yok. İller Bankası Genel Müdürlüğü bu konularda çalışma ve onarımlarını sürdürüyor. İnşallah yarından itibaren hem Eazığ Merkez`de Sürsürü ve Mustafapaşa mahallelerimizde, yerinde, hem yıkılan binalar, hemde etrataki binaların tespitlerini karot numulerini alarak yapacağız. Bu alanda eğer riskli ve ağır hasarlı binalar varsa, hızlı bir şekilde, aynı Kartal`da olduğu gibi kentsel dönüşüm çalışmasını yürüteceğiz. Aynı şekilde Sürsürü mahallemizde de, hem yıkılan bina, hemde çevredeki risk teşkil eden binaların da içinde olduğu bir projeyi hazırlıyoruz, tespitlerimizi yapıyoruz. Bu çerçevede vatandaşlarımızın ihtiyacı olan projeleri gerçekleştireceğiz." diye konuştu.

Malatya Doğanyola`a tek katlı, ahırlı binalar...

Kurum, "Malatya Doğanyol`da yaptığımız incelemelrde tek katlı ve ahırlı binalar zarar görmüştür. Burada, tek katlı hem vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçlarının giderebilecekleri, hem yanında hayvancılık ile alakalı çalışmalarını yapabilecekleri tek katlı binalar projeleri hızlı bir şekilde gerçekleştireceğiz. Ayrıca rezerv konutlarında hasar tespit çalışmaları sonrasında vatandaşlara hak sahibi olmak imkanı vereceğiz.Vatandaşın barınma ihtiyacını giderecek her türlü çalışmayı gerçekleştireceğiz." dedi.


Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
32,601 Kişi

Toplam Talep
1,621 Adet

Toplam Tonaj
79704 Ton