• USD 9,2973
  • EURO 10,7730
  • ALTIN 0.00
GERİ
Demir ve demir dışı ller ihracatı 11 milyar doları aşacak
09.09.2021  14:59İlk 8 ayda 7,7 milyar dolarlık ihracat performansıyla geçen yıl toplam ihracatına yakın bir başarı elde eden demir ve demir dışı ller sektörü, yılsonu için belirlediği 10 milyar dolarlık hedefi, 11 milyar doların üzeri olarak revize etti. İhraç birim değeri 3,88 dolar olan sektör, bu oranı da 4 doların üzerine çıkarmayı planlıyor.

İhracatını pandemi döneminde de artırarak, geçen yılı 8,4 milyar dolarla kapatan demir ve demir dışı ller sektörü, 3,88 dolar ihraç birim değeriyle de ülke ekonomisine önemli katkı sağladı.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) de bu kapsamda başarılı ihracatçılarını ödüllendirdi. `İhracatın Metalik Yıldızları’ ödül töreninde 25 kategoride toplam 75 ödül verildi. İDDMİB İhracat Şampiyonları ise sırasıyla Kibar Dış Ticaret A.Ş., Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Asaş Alüminyum Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketleri oldu.

Törene Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki katıldı.

"Finansman problemlerinin farkındayız"

Türkiye`nin ekonomide iyi bir dönem geçirdiğini ifade eden Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, bu yılın ilk yarısında yakalanan  büyümenin OECD ülkeleri arasında İngiltere`den sonraki en ciddi büyüme olduğunu kaydetti. Yıl sonu ihracat hedeflerinin 2011 milyar dolar olduğunu açıklayan Turagay, "Bunu da yakalayacağımızı düşünüyoruz. Demir ve Demir dışı ller sektörünün 3,88 dolarlık ortalama ihraç biri değeri Türkiye ortalamasının üç katından fazla. Bu da takdir edilecek bir başarı. İhracatçılarımızın finansman problemlerinin farkındayız. Eximbank`ın yeniden yapılandırılması üzerine çalışıyoruz" dedi.

"Başarı, hammadde fiyatlarının artışına bağlı değil"

Ödül töreninde konuşan İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, ihracatla ilgili sorunlara karşın çözüm önerilerini dile getirdi. "Navlun fiyatları mal fiyatları ile yarışan ve özellikle uzak pazarlardaki rekabetçiliğimizi yok eden bir noktaya doğru ilerlemekte" diyen Öztiryaki, lojistik noktasında yapılacak açılımların rakiplere karşı avantaj yaratacak bir fırsat kapısını aralayacağına dikkat çekti. Öztiryaki, bu noktada küresel aktörlerle rekabet edebilecek ulusal bir armatör firma kurulması gerektiğinin altını çizdi. 
Yılın ilk 8 ayında 7,7 milyar dolarlık ihracatla neredeyse geçen yılın tamamına yakın bir başarı sağladıklarını belirten İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, bu dönemde ihracatlarını 1,5 milyon tondan 2 milyon tona çıkarmış olmalarının rakamsal artışın sadece hammadde fiyatlarındaki artışa bağlı olmadığını gözler önüne serdiğini vurguladı. İlk kez son 12 aylık sektör ihracatlarının 10 milyar dolar sınırını aştığını kaydeden Öztiryaki, "2021 yılı ihracat hedefimiz olan 10 milyar doları da hep birlikte aşarak 11 milyar doların üzerinde bir rakamı yakalayacağız" dedi.

Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
45,487 Kişi

Toplam Talep
5,627 Adet

Toplam Tonaj
295462 Ton