• USD 9,2973
  • EURO 10,7730
  • ALTIN 0.00
GERİ
Çin`in çelik sektörünü dizginlemesi demir fiyatlarını düşürdü
05.08.2021  16:39Dünyanın en büyük çelik üreticisi Çin`in karbon salınımını azaltmak ve azalan talep görünümüne karşı fiyatları kontrol altında tutabilmek için çelik üretimini düşüreceğine dair beklentiler demir madeni fiyatlarında keskin düşüşe neden oldu.

Singapur’da demir madeni kontratları, Çin’in üretim kısıtlamaları ve kötüleşen talep görünümüyle birlikte kayıplarını sürdürerek Perşembe günü yüzde 6’ya yakın düşüş kaydetti.

Çelik yapımında kullanılan demir fiyatlarının düşüşünde Çin’in üst düzey sektör kuruluşları ve Citigroup’un gelecek aylarda üretim kısıtlamalarının artabileceğine dair raporları önemli rol oynadı. Dünyanın en büyük çelik üreticisi Çin, karbon salınımının yüzde 15’inden sorumlu sektörü geçen sene rekora ulaşan üretimi azaltarak ve ihracat tarifeleri uygulayarak dizginlemeye çalışıyor.

Citigroup, Salı günü paylaştığı bir notta Çin’in karbon salınımını düşürmek için geçen yıl rekor seviyeye ulaşan çelik üretimini azaltmayı düşündüğünü belirterek “Çelik üretimi kontrolü sıkılaşacak ve hükümet demir üretim tesislerinin yarısının devlete ait olması sayesinde çelik fiyatlarını kontrol altında tutabilecek” dedi.

Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
45,487 Kişi

Toplam Talep
5,627 Adet

Toplam Tonaj
295462 Ton