• USD 16,9928
  • EURO 17,5614
  • ALTIN 0.00
GERİ
Çin`de Kilitlenmeler Sürerken Çelik Talebi Dayanıyor
20.05.2022  10:11
Çin`de sokağa çıkma kısıtlamaları talebi baskılarken çelik fiyatları düşüyor.
Ulusal İstatistik Bürosu`ndan (NBS) alınan verilere göre, Çin çelik üretimi Mart ayında yıllık %6`dan fazla düştü.
Çin`in emlak sektörü de endişe kaynağı olmaya devam ediyor.

ABD çelik fiyatlarındaki yükseliş, sıcak rulo, soğuk rulo ve galvanizli sac fiyatlarının Mayıs ayı başlarında düşmeye başlamasıyla yavaşladı. Plaka fiyatları da büyük bir düşüş yaşadı.

Sonuç olarak, Ham Çelik Aylık Metal Endeksi (MMI) Nisan`dan Mayıs`a %8.9 düştü.

Demir Cevheri Talep Kaygıları Üzerine 4 Ayın En Düşük Seviyesine Düştü
Çin`in devam eden karantinaları nedeniyle artan talep endişeleri üzerine demir cevheri fiyatları 4 ayın en düşük seviyesine geriledi. Bu arada, demir cevheri cezaları 10 Mayıs`ta 31 Ocak`tan bu yana en düşük ve Mart kapanışından bu yana %12.6 düşüşle 131.90$`a geriledi.

Ulusal İstatistik Bürosu`ndan (NBS) alınan verilere göre, Çin çelik üretimi Mart ayında yıllık %6`dan fazla düştü. COVID salgınları nedeniyle tecrit ve kısıtlamalara ek olarak, Çin çelik üretimi son aylarda başka birçok kısıtlamayla karşı karşıya kaldı. Bunlar arasında, Mart ayında sona eren Olimpiyatlarla ilgili kesintiler ve Çin`in 2022`de ham çelik üretimini azaltma konusundaki özel niyetleri vardı.

İlgili: Altı Yıl Geç ve Bütçenin %250 Üzerinde: Gürcistan`ın En Yeni Nükleer Santrali

Çin`in emlak sektörü de endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Mülk geliştiricisi Sunac, Mayıs ayı başlarında yakın zamanda yapılan bir tahvil ödemesini kaçırarak temerrüde düşen en son emlak geliştiricisi oldu. Şirkete göre, eksik ödemelerinde “likidite sorunları” önemli bir rol oynadı. Ek olarak, satışlar “COVID-19 salgınından önemli ölçüde etkilendi”. Nitekim Mart`tan Nisan`a satışlarda %65`lik bir düşüş oldu. Sunac`ın temerrüde düşmesinden önce, Zhenro Properties, Nisan ayındaki kendi temerrüdünü Şanghay`daki karantinaların “öngörülemeyen ölçeği ve süresine” bağladı.

Whirlpool, Çelik Fiyatları Düşerken Satış Tahminini Kırdı
Yurtiçinde, Whirlpool talepte yavaşlama görmeye başladı ve bu da 2022 için öngörülen satışları daraltmasına neden oldu. İlk çeyrekte satışlarda yıllık %8,2`lik bir düşüşün ardından Kuzey Amerika beyaz eşya sektörü, 2022`de aynı seviyede kalacağını belirtti. Bu, daha önceki %3`lük büyüme tahmininden büyük bir değişiklik. Endüstri genelinde, Kuzey Amerika hacimleri ilk çeyrekte yıldan yıla %4 düştü, ancak yine de 2019 seviyelerinin %24 üzerinde.

Bazıları Whirlpool`daki yavaşlamayı nelerin olacağına dair bir uyarı olarak görse de, Mart ayı boyunca ABD talebi güçlü görünüyordu. Aslında, ABD Sayım Bürosu`na göre, üretilen dayanıklı mallar için yeni siparişler Mart ayında %0,8 büyüme kaydetti. Tüketici harcamaları da aynı şekilde %1.1 arttı. Bu faktörlerin her ikisi de güçlü ekonomik sağlık göstergeleri olarak hizmet eder. Özellikle imalat, ABD ekonomisinin kabaca %12`sini oluşturuyor.

Arcelormittal, 2022`de Küresel Çelik Talebinde %1`e Kadar Düşüş Bekliyor
ArcelorMittal SA geçtiğimiz günlerde küresel çelik talebi tahminlerini düşürdü. Dünyanın en büyük ikinci çelik üreticisi şimdi talebin 2022`de %1`e kadar düşmesini bekliyor. Ukrayna`daki savaşa ve küresel ekonomik toparlanmayı yavaşlatan ve enflasyonist baskıları artıran Çin`in sıfır COVID politikasına atıfta bulunuyorlar. Bu, Rus işgalinden önceki %1`lik büyüme tahminlerinden büyük bir değişiklik.

Avrupa Çelik Birliği (Eurofer) de 2022`de AB çelik tüketimine yönelik görünümünü daralttı. Şu ana kadar Avrupa, Ukrayna`daki savaşın ekonomik etkisinin en büyük kısmını yaşadı. Tedarik zinciri aksaklıkları ve "kötüleşen enerji krizi"nin yanı sıra, Eurofer şimdi tüketimin 2022`de %1,9 düşmesini bekliyor. Tüm bunlar, tüketimin 2021`de %15,2 oranında toparlanmasının ardından. Ancak kuruluş, 2023 için genel olarak %5,1`lik bir artış öngörerek iyimserliğini koruyor.

oilprice.com
Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
52,763 Kişi

Toplam Talep
6,957 Adet

Toplam Tonaj
357166 Ton