• USD 16,9928
  • EURO 17,5614
  • ALTIN 0.00
GERİ
Çelik fiyatları küresel olarak ton başına 100 dolar düşüyor
20.05.2022  10:09Çelik fiyatları küresel olarak ton başına 100$ düşüyor; Hintli üreticiler Mayıs ayında fiyatlarını revize etti


VR Sharma, MD, Jindal Steel ve Power

Çelik fiyatları küresel olarak bir düzeltmeye tanık oluyor ve küresel resesyon korkuları ve Çin`de artan Covid vakaları nedeniyle Çin`de devam eden tecrit uygulamalarının ortasında üç ila dört haftalık bir dönemde ton başına yaklaşık 100 $ düştü.

Hindistan`da, sıcak haddelenmiş ruloların (HRC) yaklaşık fiyatı, Nisan ayında ton başına 1.000–1.010$`a kıyasla, Mayıs ayında yaklaşık 900$/ton civarındadır. Aynı dönem için (Mayıs-Nisan) Çin`de fiyatlar ton başına 820$`dan ton başına 720$`a düştü ve Japonya`da ton başına 970$`dan ton başına 956$`a düştü.

Vietnam dolar trendi
Steel Mint tarafından derlenen verilere göre, Hindistan`ın en büyük ihracat pazarı olan Vietnam, sıcak rulo fiyatlarının Nisan ayında ton başına 930$`dan Mayıs ayında ton başına 20$`lık (MoM %2) veya 950$`lık bir artışa tanık olmasıyla trendi yenmeyi başardı. .

İnşaat demiri fiyatları revize edildi
Hindistan`da inşaat demiri fiyatları, Nisan ayında 970$`a kıyasla Mayıs ayında ton başına 916$`a düştü; Vietnam`da ise Nisan`da 850$/tona karşılık Mayıs`ta ton başına 715$`a düştü. Japonya`da 794$/tona (800$/ton) kadar düştü. Ticaret kaynakları, Hindistan`da üreticilerin fiyatlarını Mayıs ayında ikinci kez revize ettiğini bildirdi.

Fiyatlar bir aylık bir süre içinde “en az” “ton başına 50$” (veya ton başına yaklaşık 3500 Yen) düştü ve Mayıs ortasında ikinci bir revizyon yapıldı. İnşaat demiri fiyatlarının ton başına 865$`a düşmesi bekleniyor. İnşaatı yavaşlatan altyapı oyuncularından gelen talebin azalması; ve ihracatın yavaşlaması bu revizyonun nedenlerinden bazıları olarak görülüyor.

“Çelik fiyatları, kategoriler arasında ortalama olarak ton başına 3.500 yen veya ton başına 50 dolar düştü. VR Sharma, MD, Jindal Steel ve Power, BusinessLine`a verdiği demeçte, bu, son bir ay içinde tanık olunan geçici bir darbe" dedi.

Kademeli istikrar bekleniyor
Ona göre, enerji fiyatları ve diğer girdi maliyetleri mevcut seviyelerde kalırsa, önümüzdeki birkaç ay içinde fiyatların kademeli olarak istikrar kazanması bekleniyor. Rusya`nın Ukrayna`yı işgali, brent ham petrolünün (Rusya ana ihracatçılardan biri) fiyatında bir artış gördü ve şimdi yıl için varil başına 100$ olması bekleniyor; Avrupa doğalgaz fiyatları ise neredeyse iki katına çıktı.

“Ham ve enerji fiyatları gibi faktörlerin mevcut seviyelerde kalması durumunda, enerji enflasyonu ve artan hammadde fiyatları nedeniyle talepteki yavaşlamanın yaklaşık bir ay içinde istikrar kazanması bekleniyor. Çin`in oradaki ekonomik koşulları yukarı çekmek için önerdiği teşvik paketi de önemli bir bakış açısı olacaktır” dedi.

Hindistan, çelik talebinde yüzde 6-8`lik bir büyüme bekliyor.

talep görünümü
Avrupa`nın en büyük çelik üreticisi olan ve Hindistan ve ABD de dahil olmak üzere küresel bir ayak izine sahip olan ArcelorMittal, küresel ekonomik büyüme için önemli bir barometre olan çeliğe olan talebin hafif bir daralma görmesinin beklendiğini söyledi.

İcra Kurulu Başkanı Aditya Mittal yaptığı açıklamada, "Piyasa koşulları çok güçlü, ancak şu anda görünen çelik tüketiminin 2021 yılına kıyasla bu yıl biraz daralmasını bekliyoruz" dedi. "Yine de, çelik için uzun vadeli temel görünümün olumlu olduğu açık" diye ekledi.

Ticaret kaynakları, artan enflasyonun olumsuz etkisi nedeniyle Avrupa`daki çelik tüketiminin 2022`de yüzde 2-4 oranında düşmesinin beklendiğini söylüyor. Ukrayna yıl boyunca yüzde 10`luk bir düşüş görecek; ve bir çelik ithalatçısını savaştan çıkarken dönüştürebilir.

Çin, Covid kaynaklı karantina, emlak sektörü krizi ve tedarik zinciri kesintilerinin devam etmesine neden olan liman tıkanıklığı ile boğuşmaya devam ederken, Çin`in tam yıl toparlanması hala belirsiz.

thehindubusinessline.com
Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
52,762 Kişi

Toplam Talep
6,957 Adet

Toplam Tonaj
357166 Ton