• USD 15,9775
  • EURO 16,9040
  • ALTIN 0.00
GERİ
BDT kütük fiyat rallisi yavaşlıyor
21.01.2022  11:06Tüccarlar Kallanish`e verdiği demeçte, BDT kütük ihracat pazarının nispeten canlı kaldığını, Mısır`a daha fazla satış yapıldığını, Türkiye`nin ithalat pazarının ise yeterli iç arz ve yavaş uzun ürün satışları nedeniyle beklemede kaldığını söyledi.

Mısır talebi hala iyi olarak tanımlanıyor ve bu hafta 670-675 $ / ton cfr Mısır`da sona eren fiyatlar, grade ve tonaja bağlı olarak 625-635 $ / ton fob Karadeniz`e geri dönüyor. Bu satış turunda Mısır`a daha fazla satış yapılması bekleniyor, ancak Şubat ayındaki dökümlerin neredeyse ortadan kalkmasıyla bunların önümüzdeki haftaya kadar fazla sürmesi beklenmiyor. Katılımcılara göre, büyük hacimli kütükler zaten rezerve edildi ve bu haftaki hacimler bir öncekinden daha düşüktü.

Türk talebi 645-650 $ / t cfr`yi geçmiyor Türkiye, dereceye bağlı olarak, Ukrayna kütüğünün 670-675 $ / t cfr seviyesinde tekliflerinin alıcı bulamadığı anlamına geliyor. Yurt içi fiyatlar ithalattan daha hızlı teslimat ile 670-690 $ / t ex-works seviyesinde ve 665-670 $ / t ex-works aralığında küçük satışlar yapıldı.

Katılımcılar, Türk uzun çelik üreticilerinin AB ’ deki filmaşin kotasının ilk çeyrek ve ikincisinin bir kısmı için sona ermesi nedeniyle ihracat satışlarını tahsis etmedeki zorluklarına dikkat çekiyor. Ayrıca, hem Avrupa hem de Kuzey Afrika`daki Hint kökenli tekliflere karşı çıkıyorlar. Türkiye`nin iç inşaat demiri talebi bir miktar iyileşti, ancak cari fiyatlarla kütük alımını artırmak için yeterli değil. Kaynaklara göre hurda, yeni enerji tarifeleri uygulansa bile daha ekonomik bir seçenek olmaya devam ediyor.

Bu arada Rusya`nın Uzak Doğu`sunda da fiyatlar yükseliyor ve tedarikçiler Karadeniz zamlarına eşdeğer tekliflerde bulunuyor. Güneydoğu Asya`dan bir hafta öncesine göre 630 $ / t cfr olan fiyatlar, bu hafta orta ölçekli bir sevkıyat için 655 $ / t cfr`de yeni bir satışla 25 $ / t civarında değer kazandı. Gösterge niteliğindeki teklifler 660-670 $ / t cfr seviyesinde daha yüksektir, ancak daha uzun teslim süreleri ve Ay Yeni Yılı tatilleri yaklaşırken, satışların yapılmasından bir süre önce olabilir.

Tüccarlar, değirmene ve tonaja bağlı olarak 590-610 $ / t fob seviyesindeki Hint tekliflerinin ve Çin`in 630 $ / t cfr`den yüksek olmayan faizinin şu an için daha yüksek Rus tekliflerinin kabul edilmesini engellediğini söylüyor.

Kaynak : Kallanish.com
Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
51,437 Kişi

Toplam Talep
6,806 Adet

Toplam Tonaj
352238 Ton