• USD 6,8741
  • EURO 7,7564
  • ALTIN 0.00
GERİ
Bankalar Faizleri İndirmek İçin Neyi Bekliyor?
06.11.2019  13:54Merkez Bankası`nın faizleri 3.kez indirmesine rağmen bankalardan hatırı sayılır bir konut kredisi faiz indirimi gelmedi. Ev hayali kuran binlerce kişi faizlerin düşmesini beklerken bankaların faiz indirimi için neden beklediği ise merak konusu...

Bankalar Faizleri İndirmek için Neyi Bekliyor?

Gazetevatan`da yer alan habere göre, Merkez Bankası’nın faiz indiriminden sonra birçok kişi bankaların konut kredisi faiz oranlarını merak ediyor. 

Bankalar çeşitli zamanlarda konut kredisi ile ilgili uygun kampanyalar yapıyor. Bankalar firmalarla yaptığı iş birliği ile faiz oranlarında ciddi bir düşüklüğe gidiyor.

Ancak Merkez Bankası2nın faiz indirimi sonrası tüketicilerin beklentilerini karşılayacak oranda faiz indirimi henüz gerçekleşmedi.

İŞTE SON DURUM

Güncel olarak en düşük konut kredisi faiz oranı halen kamu bankalarındaki yüzde 0.99 seviyesinde seyrediyor. Özel bankalardaki en düşük konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.04’e kadar düşüyor.

En uygun konut kredisi faiz oranı üzerinden 300 bin lira tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vade için toplam geri ödemesi 514 bin liraya karşılık geliyor. Kredinin aylık ödemeleri ise 4.280 liraya denk geliyor.

Ziraat Bankası konut ürün paketi dahilinde 15 yıl vadeye kadar 500  bin lira dek krediler için yüzde 0.99 faiz oranı sunuyor.

HalkBank kampanyalı hesaplı evim konut kredisi dahilinde 500  bin lira ve 15 yıla kadar vade için yüzde 0.99, canım evim konut kredisi ürünü kapsamında ise 15 yıl vadeye için yüzde 1.21 faiz oranı kullandırıyor.

VakıfBank kampanyalı sarı panjur konut kredisi için 500  bin lira limit ve 15 yıl vadeye dek yüzde 0.99 faiz oranı sunarken standart konut kredisi kapsamında yüzde 1.39 faiz oranı ile kredi sağlıyor.

Kuveyt Türk Bankası kar payı oranlarında uyguladığı indiriminin ardından 10 yıl vadeye kadar tüm vadeler için kar payı oranlarını yüzde 1.07’e indirdi. Bankanın kampanyalı faiz oranları yüzde 1.04’e kadar düşüyor.

İNG faiz indirimi sonrasından kampanyalı sigortalı kredi ürünü için 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.09 faiz oranı ile kredi kullandırıyor.

TEB kampanyalı konut kredisi ürünleri için faiz oranlarını tüm vadelerde 10 yıla kadar yüzde 1.1’e düşürdü. Banka tabela konut kredisi faizleri ise halen yüzde 2.58 seviyelerinde.

Türkiye Finans Katılım Bankası 10 yıl vadeye dek yüzde 1.12 kar payı oranı ile konut finansmanı kullandırıyor.

Yapı Kredi Bankası faiz indirimi sonrasında 10 yıla dek tüm vadelerde yüzde 1.17 faiz oranı sunuyor.

Akbank konut kredisi faiz oranlarını 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.17 olarak uyguluyor.

İş Bankası güncel olarak kampanyalı konut kredisi için faiz oranlarını yüzde 1.17’ye düşürdü. Bankanın tabela konut kredisi faizleri ise yüzde 1.75 seviyesinde.

MB`NIN SONRAKİ TOPLANTISI 12 ARALIK’TA

İstanbul Aydın Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi ve Finans Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Beyhan Hilal Yaslıdağ, faiz indirimi kararını değerlendirerek, konut kredi faizlerinde yapılandırma beklentilerine yönelik açıklama yaptı.

12 Aralık’ta yapılacak MB toplantısında tekrar faiz indirimi gerçekleşirse, kredi faizlerinde daha fazla düşüş ve alternatif yatırım araçlarına olan talebin artacağını öngören Dr. Yaslıdağ, “Çünkü mevduat faizleri daha da aşağıya indirilecektir. Fakat MB, yeteri kadar faiz indirimi gerçekleştirdiğini düşünüp, jeopolitik ve finansal riskler açısından ekonominin daha iyi olduğunu görürse indirim yapmayabilir. Ama yaptığını dikkate alırsak faizlerdeki düşüşle birlikte yatırım, üretim ve istihdam artar” diye konuştu.

Türkiye’de 2.5 milyon civarında satılmayı bekleyen konut olduğunu hatırlatan Dr. Yaslıdağ, “Faizler yüksek olunca kredi çekilmesi güç o yüzden bu konutlar satılamıyor. Faizlerin düşmesiyle bu konutlara talep artacaktır. Talebin artmasıyla konut satışları doğru orantıda ilerleyecektir. Buna bağlı olarak konut fiyatlarında az da olsa artış olmasını bekliyoruz” diye açıkladı.Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
34,589 Kişi

Toplam Talep
2,429 Adet

Toplam Tonaj
124789 Ton