• USD 16,9928
  • EURO 17,5614
  • ALTIN 0.00
GERİ
Avrupa paslanmaz pazarı çıkmaza girdi
20.05.2022  09:58
Kallanish`in  piyasa kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Avrupa paslanmaz yassı çelik piyasasında fiyatlar son derece durgun talep nedeniyle düşerken rüzgar değişti  .

Belirsizlik, alıcıların ruh haline hakim. Avrupa`daki servis merkezleri ve son kullanıcılar, sıcak ve özellikle soğuk haddelenmiş rulo için sürdürülemez fiyat seviyeleri nedeniyle alımları durdurdu. Yaklaşan bobin fiyatı düşüşü, birçok oyuncu tarafından gerekli bir aşağı yönlü ayarlama olarak görülüyor.

Avrupalı ​​üreticilerin Haziran ayına kadar siparişleri olduğu, ancak Temmuz teslimatı için yeni siparişlerinin olmadığı söyleniyor. Bobin değerlerini hesaplamak için ek ücret artı taban fiyat formüllerini gözden geçirme sürecindeler. Son aylarda hızla yükselen aylık alaşım sürprimleri nedeniyle, geleneksel formül soğuk ruloyu Mayıs ve Haziran teslimatları için 5.000€/ton (5.260$) üzerine çıkardı.

Bu arada, Asya soğuk rulo fiyatları, ödenen 4.400-4.500€/ton cfr Avrupa gümrük vergisinde son derece rekabetçi. Cazip ithalat teklifleri ve yüksek fiyatlı yerel malzeme, servis merkezlerinin ve haddehanelerin Mayıs ayında yurt içinden alım yapmamasına neden oldu.

Kaynaklara göre, Mayıs ve Haziran teslimatları için yerel paslanmaz soğuk rulo Avrupa genelinde 4.800-5.300€/ton teslimat seviyesinden satılırken, sıcak rulo ortalama 4.300-4.400€/ton teslimat seviyesinden satıldı. Avrupalı ​​üreticilerin Temmuz teslimatı için soğuk rulo tekliflerinin düşmesi ve ithalat değerleriyle uyumlu olması bekleniyor. Kaynaklar, yeni Avrupa fiyatlarının teslim edilen 4.500-4.600€/ton olduğunu tahmin ediyor.

Bu arada, sac ve boru gibi rulo türevlerinin fiyatları da Nisan sonuna kıyasla ortalama 200-250€/ton düşüyor. Müşterilerin bekle-gör tutumu benimsemesiyle satış hacimlerinin düşük ve talebin zayıf olduğu söyleniyor.

Ancak Kallanish ile konuşan servis merkezleri bir fiyat çöküşünün geldiğini görmüyorlar ve soğukluktan pek endişe duymuyorlar. Müşterilerinin fiyatların düşeceğine inandıkları için satın almakta isteksiz olduklarını, ancak son kullanım talebinin hala belirgin olduğunu fark ediyorlar.

eurol.net
Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
52,767 Kişi

Toplam Talep
6,957 Adet

Toplam Tonaj
357166 Ton