• USD 9,2973
  • EURO 10,7730
  • ALTIN 0.00
GERİ
Arsa fiyatlarındaki yüzde 85’lik artış konut fiyatlarına yansıyor!
22.09.2021  09:43İnşaat malzeme fiyatlarındaki artışa paralel olarak konut fiyatlarının da artacağını söyleyen sektör temsilcileri, toplam maliyet içinde en yüksek kalemin arsa payı olduğuna dikkat çekti. İstanbul’da arsa fiyatları 1 senede yüzde 85 arttı.

Konut fiyatlarında son bir senede meydana gelen büyük artış ülke gündemine damga vurdu. Özellikle son bir senede fiyatlarda meydana gelen yaklaşık yüzde 51’lik artış, gözleri bu sektöre çevirdi. Konut üreticileri artan maliyetlere dikkat çekerken, vatandaşlar fiyatların tekrardan alınabilir seviyelere inmesini bekliyor. Fakat konut maliyetini yaratan ana kalemlerin çoğunda senelik fiyat artışları enflasyonun ve endeks artışının üstünde seyrediyor. Bir evin maliyetini yaratan ana kalemleri arsa, işçilik, çimento, demir-çelik, seramik kaplama malzemeleri, mermer, boya, alçı, plastik doğrama, ahşap inşaat gereçleri ve camdan yaratıyor. Bu maliyetler arasında özellikle büyükşehirlerde en büyük payı arsa alıyor. Türkiye’de arsa maliyetinin toplam konut maliyeti içindeki payı yüzde 50’lere, hatta bazı bölgelerde yüzde 80’lere kadar çıkıyor.

FİYATLAR ARTACAK 

Son dönemde inşaat malzeme fiyatlarındaki artışa paralel olarak konut fiyatlarının da artacağını söyleyen sektör temsilcileri, toplam gayrimenkul geliştirme maliyetleri içinde en yüksek olanının arsa payı olduğuna dikkat çekiyor. GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, “Malzeme fiyatlarında artış söz konusu. Oysa sektör olarak konut imalatının sürdürülmesi için öngörülebilirliğe ihtiyacımız var. Görünen o ki, önümüzdeki dönemde sektör oyuncularının maliyet artışını fiyatlara yansıtmaları beklenenin üstünde olacaktır. Bu sebeple serbest piyasa şartları içinde bu konuda yapılacak daha sıkı bir regülasyonu mühim buluyoruz” şeklinde konuştu. 

ARSA PAYI % 80’E ÇIKIYOR 

Mehmet Kalyoncu, şunları kaydetti: “Konutta fiyat sürdürülebilirliği için asıl mühim konu, toplam geliştirme maliyeti içerisinde arsa maliyetinin payı. Malzeme fiyatlarında artış dönemsel olabilir. Erişilebilir konutu konuşacaksak arsa maliyetlerinin olağanüstü yüksekliğini konuşmamız gerekir. Özellikle ülkemizde yaklaşık yüzde 50-60 civarında olan arsa payı, dünya ortalamasının çok çok üzerinde. Hatta Bağdat Caddesi’nde bu oran yüzde 70-80’leri buluyor.”

Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
45,487 Kişi

Toplam Talep
5,627 Adet

Toplam Tonaj
295462 Ton