• USD 9,2973
  • EURO 10,7730
  • ALTIN 0.00
GERİ
Almanya: Berlin halkı artan konut ve kira fiyatlarına karşı `kamulaştırma referandumuna` gidiyor
21.09.2021  10:50Almanya`da genel seçimlerin yapılacağı 26 Eylül tarihinde Berlin halkı iki önemli seçim için daha sandık başına gidecek. Berlin eyalet seçimlerinin yanı sıra yüksek konut ve kira fiyatları sorununa çözüm sunmak amacıyla başkentteki konutların kamulaştırılması önerisi bir referandumda oylanacak.

Referandumdan "evet" kararı çıkmasının Avrupa çapında yaşanan "kentsel dönüşüm ve nezihleştirme" sorunu karşısındaki en radikal çözüm olacağı belirtiliyor.

Bir dönem Avrupa kıtasının en uygun konut fiyatlarına sahip olan Berlin son dönemde artan fiyatlar konusunda kentsel sorunların simgesi haline dönüştü.

Kent son yıllarda düzenli olarak dünyanın ev fiyatı en hızlı artan kenti durumunda. Her ne kadar fiyatlar Londra ya da Paris gibi diğer Avrupa başkentlerinden daha düşük olsa da 2009 ile 2019 yılları arasında fiyatların ikiye katlanması kent sakinlerinde endişe yaratıyor.

"Modern" unvanı ve son dönemde canlanan teknoloji sektörü yıldızını parlatsa da kentteki gelir düzeyi genel olarak düşük. Ülke ortalamasında kişi başına düşen gelir açısından kıyaslandığında 16 eyaletten 11inci sırada yer alıyor.

Referandumda ne oylanacak?

Daha önceden çoğunluğu kamuya ait olan konut piyasası son dönemdeki neo-liberal politikalarla özel mülk haline geldi. 1990`da Berlin Duvarı`nın yıkılmasından sonra kentte 200 binden fazla konut yatırım fonlarına ya da özel sermaye şirketlerine satıldı.

Almanya`nın dev emlak şirketi "Deutsche Wohnen" kenteki 110 binden fazla konutun sahibi durumunda. Bu nedenle kampanya da "Deutsche Wohnen`ı Kamulaştır" adını taşıyor.

Berlin sakinlerinin yüzde 80-85`inin kiracı olması bu durumun en çok kiracıları etkilemesine neden oluyor. Artan kiralara karşı bir araya gelen Berlinli kiracılar, referandum içinde gerekli olan 172 bin imzayı neredeyse ikiye katlayarak 26 Eylül`de konunun sandığa götürülmesinin önünü açtı.

Referandum kapsamında 240 binden fazla konutun zorla kamulaştırılması talep ediliyor. Bu kapsamda başta Deutsche Wohnen olmak üzere portföyünde 3 binden fazla konut bulunan emlak şirketleri kamulaştırmanın hedefi olabilecek.

Referandum sonuçları bağlayıcı olmasa da, yerel yönetim ve emlak sektörü üzerinde baskı oluşturması hedefleniyor.

Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
45,485 Kişi

Toplam Talep
5,627 Adet

Toplam Tonaj
295462 Ton