• USD 6,8363
  • EURO 7,6021
  • ALTIN 0.00
GERİ
Ak Parti Den İmar Yetkisi Düzenlemesi: Belediye Meclisi Ve Çevre Bakanlığında Olacak
22.10.2019  12:03AK Parti, yerel yönetimlerin sorunlarını ortadan kaldırmak amacıyla bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Bu düzenlemenin en önemli adımlarından birisi de imar yetkisi. Belediye meclislerinde tek elden toplanması beklenen imar yetkisi düzenlemesinin detayları haberimizde. 

AK Parti, TBMM Başkanlığı ileriki günlerde yerel yönetimlerin sorunlarına dair bir kanun teklifi sunacak. Bu kanun teklinde belediyelere ilişkin önemli düzenlemeler yer alması beklenirken özellikle bazı konularda köklü değişiklikler yapılması bekleniyor. Bu değişikliklerden bir tanesi de imar yetkisi alanında olacak. 

İMAR YETKİSİ TEK ELDEN TOPLANACAK 

Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde belediye başkanları ile biraraya gelmiş ve sorunları ele almıştı. Bu toplantının ardından hem CHP hemde MHP ile ortak temalar gerçekleştiren AK Parti hazırlamakta olduğu kanun tasarısı için görüşler aldı. Bu gelişmelerin ardından kanun tasarısında yer alması beklenen imar yetkisi konusunda önemli düzenlemeler yapılması beklediği öğrenildi. İmar Yetkisi düzenlemesi ile oldukça tartışılan imar rantı konusunun önüne geçilmeye çalışılacak. 

Düzenlemeye Göre; 

Şuan 20 tane kurum tarafından verilebilen imar yetkisinin sadece belediye meclisleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nca alınması sağlanacak. Süreç şu şekilde işleyecek. Belediyeler planları yapacak, bakanlık, kontrol ve denetim yetkisi kullanacak. Okul, yeşil alan, cami gibi olması gerekenler yapılmazsa bakanlık müdahale edecek ve bu tür yerleri kendisi yapacak. 

Yeni Düzenlemede Tek Kişilik Tadilat Yok 

Yeni düzenlemeye göre ayrıca tek başına şahıs lehine plan tadilatı yapılamayacak. Burada ise şöyle bir  durum var. Eğer bu işlem için kamu yararı varsa, bir değer doğruyorsa, bir komisyon oluşturulacak, komisyon değer değerlendirmesi yapacak ve kamu değer artışından payını alıp kentsel dönüşümde kullanacak. Değişiklik yapılan plan tadilatları hem muhtarlıklarda hemde elektronik ortamda yayınlanarak herkesin bilmesi sağlanacak. 

Haberin Tamamı İçin: 

Kaynak: Emlak365
Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
34,123 Kişi

Toplam Talep
2,203 Adet

Toplam Tonaj
110998 Ton