• USD 7,2901
  • EURO 8,6223
  • ALTIN 0.00
GERİ
ABD`nin Yeni İran Yaptırımları: İnşaat Maden İmalat ve Tekstil
14.01.2020  12:49Geçmiş bir yazıda da belirttiğimiz gibi ABD, İran nükleer anlaşması JCPOA`den çekildi ve ITSR (Iranian Transactions and Sanctions Regulations) düzenlemesini tekrar yürürlüğe aldı. Yaptırımları ABD Maliye Bakanlığına bağlı OFAC (Office of Foreign Assets Control) yönetiyor. İşbu yazıda, yaptırımları tekrar kısaca özetleyip, 10 Ocak 2020 tarihinde getirilen, ABD`li olmayan firmaların inşaat, maden, imalat ve tekstil sektöründe İran ile çalışmalarını engellemeye yönelik yeni yaptırımlardan bahsedeceğiz.
Yaptırımlar, birincil yaptırım ve ikincil yaptırım olarak ayrılıyor. Birincil yaptırımın muhatapları; Amerikan şirket ve şahısları ile birlikte onların kontrolünde olan Amerika dışı şirketler, fiziki olarak ABD`de bulunan şahıslar, nerede bulunurlarsa bulunsunlar ABD`de süresiz oturma iznine sahip yabancı vatandaşlar, ve bu şahıs/şirketlerin İran ile ticari ilişkide bulunmasına sebebiyet veren diğer tüm şirket ve şahıslar.
Birincil kapsama girmeyen diğer tüm şahıs ve şirketler, ikincil yaptırımların kapsamına giriyor. Bizi asıl ilgilendiren de çoğunlukla bu kısım. Cezalar; yaptırımı ihlal eden kişilikleri listeleme ve yayınlama, Amerikan karşılığı olan finansal hesaplara erişimin engellenmesi, ABD hükümeti ile olan ticari ilişkilerin durdurulması, ABD`ye ihracatın yasaklanması, ve şirket yetkililerinin ABD`ye girişinin yasaklanması olarak sayılıyor. Yaptırımlı şahıs/şirketlerin yer aldığı SDN listesindekilerle ticari ilişkiye giren şahıs ve şirketler tespit edildiği takdirde yaptırım prosedürü başlıyor. Bu listeye alınan şahıs/şirketler dava yoluyla listeden kaldırılmayı talep edebiliyorlar. Bir şirket eğer ABD ile ticaret yapmayacaksa bile, eğer SDN listesine adı yazılmışsa, şirketin ve sahiplerinin iş yapması teknik olarak imkansız hale geliyor. İran ile tüm ticari ilişki yasak değil, ancak detaylı bir inceleme ve uyumluluk gerekiyor.
Geçtiğimiz haftada yaşanan olaylar akabinde, 10 Ocak 2020 tarihinde ABD, yeni yaptırım düzenlemesini başkanlık kararnamesi yayınlayarak yürürlüğe getirdi. Kararname uyarınca birçok yeni şahıs ve şirket yaptırım hedefi olarak gösterilirken, ikincil yaptırım dediğimiz ABD ile alakası olmayan şirketlere uygulanan kurallar bakımından yeni düzenleme getirildi. İran`da inşaat, maden, imalat ve tekstil sektöründe faaliyet gösteren herhangi bir şahıs/şirket veya kurum ile ticari ilişkiye giren tüm şirketleri karalisteye alma yetkisi OFAC`e verildi.
Henüz daha çok yeni olan bu düzenleme nasıl sonuçlar doğuracak, hep birlikte göreceğiz. Özellikle çelik sektöründe birçok firma, yeni yaptırım listesine eklendi. Tekstil, imalat ve maden sektörüne genel kapsamlı bir yaptırım getirilmesi de elbette çok tartışılacaktır. Birçok finans ve lojistik şirketi, şirketin yaptırımlara uyumlu olduğu hakkında, işlem ABD ve İran`la alakasız bile olsa, şirketten belgeler talep edecektir. Bu konuda bir rehber yayınlayan ABD; gerekli hukuki incelemenin nasıl yapılacağını, örnek taahhütlerin neler içermesi gerektiğini, gerekli hukuki belgelerin neler olduğunu, risk değerlendirmelerinin nasıl yapılması gerektiğini detaylıca açıkladı.
Her ne kadar yaptırımlar sadece ABD`nin yerel yasal düzenlemesi olsa da, ceza olarak hem ülkeye girişi engelliyor, hem ABD ile bağlantısı olan şirketler ile işlem yapmayı engelliyor. Örneğin, ceza sonrasında; SWIFT kullanarak havale yapamıyor, USD kullanamıyor, ABD`nin ortak olduğu bankalarla ve lojistik şirketleriyle çalışamıyorsunuz. Bu da cezayla karşılaşan bir şirketin ticari faaliyetlerini durma noktasına getiriyor.
Sektörün işine yaraması dileklerimizle.

Kaynak : EkoHaber
Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
34,935 Kişi

Toplam Talep
2,573 Adet

Toplam Tonaj
133199 Ton