• USD 13,4463
  • EURO 15,2394
  • ALTIN 0.00
GERİ
ABD hurda piyasası öngörülemeyen fiyat düşüşüyle karşı karşıya
11.01.2022  11:27Ticaretin geçen hafta sonuna doğru başlamasıyla birlikte, ABD hurda piyasasının Ocak ayı ticaretinde beklenenden daha yüksek baskı ve düşüşle karşı karşıya kalması bekleniyor.

İki Detroit değirmeninin geçen hafta sonuna doğru tüm sınıflar için Aralık fiyatlarından 60 $ / brüt ton daha düşük tekliflerle pazara girmesinden sonra, ABD hurda piyasasında duyarlılık daha da geriledi.

Yeni yıla arz fazlası ile başlayan piyasa, ABD`li değirmenlerin beklenenden düşük alım planları ve düşen çelik fiyatları nedeniyle daha fazla baskı altına girdi.

Ocak ayı ticareti önemli bir düşüşle başlasa da, piyasanın bu hafta diğer değirmenlerin katılımıyla toparlanacağını düşünen bazı piyasa katılımcıları var.

ABD`li bir hurda tedarikçisi Kallanish`e şunları söylüyor: "Türkiye hurda piyasası toparlandı ve fiyatlar geçen hafta artmaya başladı. Bu fiyatları desteklemelidir.”

Bununla birlikte, piyasa katılımcılarının çoğu, mevcut koşullar altında sürdürülebilir bulmadıkları için Türk talebine güvenmiyor gibi görünmektedir, çünkü Türk fabrikalarının maliyetleri son enerji fiyat artışlarının ardından önemli ölçüde artmıştır.

“Türkiye`nin talebi bugün bile her an durabilir. Türkiye uzun zamandır istikrarlı bir talep göstermiyor. O taraftan destek beklemek bir hatadır. Buradaki duruma bakmalı ve gerçekçi olmalıyız. Çelik fiyatları düşüyor ve sipariş defterleri eskisi kadar dolu değil "diyor bir tüccar.

Türk fabrikalarının hurda alımlarının yeniden başlamasının ardından fiyatlar geçen hafta yukarı yönlü seyretti. ABD menşeli HMS 1 & 2 80: 20 fiyatları ilk rezervasyonlarda 460 $ / ton cfr`nin altına düşmüş olsa da, geçen hafta sonuna doğru yapılan bir rezervasyonda 467 $ / t cfr`ye ulaşmak için toparlandılar.

Cuma günü, Kanada menşeli bir rezervasyonun 15.000 ton HMS 1 & 2 95: 5 için ortalama 487 $ / t cfr, 20.000t parçalanmış ve 15.000t P & S olarak sonuçlandırıldığı duyuluyor. Bu arada ABD menşeli bir rezervasyonun HMS 1 & 2 80: 20 için 472 $ / t cfr ve parçalanmış için 492 $ / t cfr olarak sonuçlandırıldığı doğrulandı.

ABD`li tedarikçiler Pazartesi günü aynı sınıf için 480 $ / t cfr civarında fiyatları hedefliyorlardı. Ancak piyasa katılımcılarının çoğu, bu hafta çelik satışlarında önemli bir toparlanma görmedikçe Türk fabrikalarının bu kadar yüksek ödeme yapmayacağına inanıyor.

Bu arada ABD`li tedarikçiler Tayvan`da da daha yüksek fiyatları hedefliyor gibi görünüyor. ABD menşeli konteynerli HMS 1 & 2 80: 20 fiyatları son rezervasyonlarda 435-440 $ / t cfr seviyesine gerilemiş olsa da, teklifler Tayvan`ın 450 $ / t cfr seviyesine geriledi.

kallanish.com
Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
48,653 Kişi

Toplam Talep
6,189 Adet

Toplam Tonaj
316699 Ton